Bogactwo archeologiczne odnalezione w Ukrainie

Jak poinformowali archeolodzy, w ostatnich dniach w Ukrainie odnaleziono cenne artefakty, których pochodzenie sięga VI i V wieku p.n.e. To pozostałości po wojowniczych Scytach, zamieszkujących niegdyś te tereny.

Bogactwo archeologiczne odnalezione w Ukrainie

Bogactwo archeologiczne odnalezione w ostatnich dniach Ukrainie to pozostałości po kulturze scytyjskiej. Archeolodzy pomiędzy rzekami znanymi jako Worskla i Sukha Hrunia, odkryli pozostałości osady o powierzchni 5000 hektarów. Tam odnaleźli liczne groty strzał i pozostałości ceramiki, które pochodzą z VI i V wieku p.n.e.

Kto zamieszkiwał te tereny przed wiekami?

Tereny Ukrainy przed wiekami zamieszkiwały koczownicze ludy zwane Scytami. Zajmowali oni obszar pomiędzy Ałtajem, a Ukrainą i słynęli z wyjątkowej waleczności.

Według przekazów greckiego historyka Herodota, Scytowie byli ludem wyjątkowo wojowniczym, dużo czasu spędzali na jeździe konnej. Byli także znakomitymi łucznikami- to wynalazcy łuku refleksyjnego, zwanego łukiem scytyjskim.

Zgodnie z zapiskami Ojca Historii, Scytowie w czasie wojen wypijali krew pierwszego zabitego wroga, a ze skóry i skalpów przeciwników robili rękawiczki, odzież i kołczany. Podczas uczt do wznoszenia toastów używali czaszek zabitych przez siebie wrogów, a wszelkie przymierza zawierali wypiciem kielicha krwi.

Pozostałości po kulturze scytyjskiej

Pozostałości po ich kulturze zachowały się do dziś. Archeolodzy odkryli je w Osadzie Bielsko w obwodzie połtawskim w środkowej Ukrainie. Udało się tam odnaleźć wiele cennych artefaktów, których pochodzenie datuje się na VI i V wiek p.n.e.

W czasie ostatnich wykopalisk odkryto 40 obiektów, w tym fragmenty mieszkania z późnej epoki brązu, pozostałości budynków gospodarczych i doły na śmieci. Odnaleziono również fragmenty scytyjskiej ceramiki i greckiej zastawy stołowej.

Scytyjskie złoto w Ukrainie

To nie wszystkie scytyjskie skarby, jakie do tej pory odnaleziono na terenie Ukrainy! W 1954 roku odkryto kurhan w północno-zachodniej części Melitopola, a w nim dwie komory grobowe, wypełnione ponad 4 tysiącami złotych ozdób. Przedmioty te były wykonane przez greckich złotników dla Scytów, a najcenniejsze wśró nich okazy to diadem i kołczan ze scenami z życia Achillesa.

Artefakty te od wielu lat znajdowały się na wystawie w Muzeum Krajoznawczym w Melitopolu. Była to jedna z największych i najdroższych kolekcji w kraju. Niestety w czasie wojny, pod koniec kwietnia 2022 roku złoto Scytów, wraz z innymi eksponatami zostało skradzione przez Rosjan.

Udostępnij: