Czy można umrzeć z samotności? Naukowcy uważają, że tak!

Naukowcy są zdania, że samotność jest nie tylko negatywnym stanem emocjonalnym wynikającym z rozbieżności między tym, jakie chcielibyśmy, a jakie mamy w rzeczywistości kontakty z innymi. Jest także czynnikiem ryzyka dla przedwczesnej śmierci, zupełnie jak palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu czy otyłość. Badacze są zdania, że można nawet umrzeć z samotności!

Samotność jest niczym zakaźna choroba

Psycholog społeczny John T. Cacioppio z Uniwersytetu w Chicago, który prowadzi badania nad samotnością, tak o niej mówi:

Wyobraź sobie, że istnieje choroba, która sprawia że człowiek staje się drażliwy, przygnębiony i skoncentrowany na sobie, która wiąże się z 26 proc. wzrostem ryzyka przedwczesnej śmiertelności. Wyobraź sobie też, że w uprzemysłowionych państwach choroba ta dotyka około jednej trzeciej ludzi, a u jednej osoby na 12 osiąga znaczne nasilenie i że te odsetki rosną. Dochód, wykształcenie, płeć i rasa nie chronią przed nią i jest ona zakaźna.  Taka choroba istnieje i jest to samotność.

Samotność jest szkodliwa dla zdrowia

Amerykański psycholog James J. Lynch, który od ponad 40 lat prowadzi badania nad samotnością, jest zdania, że brak kontaktów społecznych może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Między innymi zwiększa ryzyko zachorowania na choroby krążenia i to już w młodym wieku.

Naaukowcy z King’s College London w Wielkiej Brytanii dowodzą, że osoby samotne, częściej mają problemy ze snem, odczuwają większe zmęczenie w ciągu dnia i mają problemy z pamięcią oraz koncentracją.

Ma także wpływ na procesy zachodzące w mózgu. z badań opublikowanych w czasopiśmie „Journal of Gerontology: Psychological Sciences” wynika, że ryzyko otępienia u samotnych osób zwiększa się nawet o 40%.

Ponadto samotność zwiększa ryzyko stanów lękowych, depresji, skłonności do uzależnień, a nawet tendencji samobójczych.

Samotność może nawet skracać życie

Profesor Halina Sienkiewicz-Jarosz z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie jest przekonana, że samotność może nawet skracać życie. Uważa, że:

Nadmierne spożycie alkoholu, palenie i otyłość, które wymieniane są jako główne czynniki ryzyka, mają podobne oddziaływanie jak samotność. Wpływ samotności na przedwczesną śmiertelność jest porównywany z wypalaniem około 15 papierosów dziennie. Tak więc jest to naprawdę poważny czynnik zagrażający naszemu życiu.

Oznacza to, że samotność negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Profesor Sienkiewicz- Jarosz wyjaśnia:

Może to skutkować nie tylko spadkiem odporności, z czym zwykle wiążemy układ immunologiczny, ale również z występowaniem chorób nowotworowych. Ten stan aktywuje procesy zapalne, które mogą powodować nasilenie chorób układu sercowo-naczyniowego i przyspieszać tworzenie się blaszek miażdżycowych, a tym samym powodować ryzyko przedwczesnej śmiertelności.

 

Udostępnij: