Pełnia księżyca- najpopularniejsze fakty i mity

Księżyc od wieków budził fascynację, dawniej wierzono ze wpływa nasz nastrój, zachowanie, a nawet zdrowie. Uważano, że podczas pełni dzieją się magiczne rzeczy, unikano również niektórych aktywności. Przedstawiamy najpopularniejsze fakty i obalamy mity na temat pełni księżyca.

Księżyc i jego moc

Choć obecnie fazy Księżyca nie odgrywają aż tak dużej roli w naszym życiu, to wiara w jego moc i w to, że oddziałuje na nasze zdrowie, nastrój i samopoczucie, wciąż jest powszechna. Wiele badań naukowych potwierdza, że księżyc ma wpływ na psychiczne i fizyczne zdrowie i oddziałuje na ludzki organizm w wielu aspektach. Oprócz tego z  księżycem, a szczególnie z jego pełnią, związanych jest mnóstwo przesądów i wierzeń.

Pełnia księżyca- fakty i mity

Przedstawiamy najpopularniejsze fakty i obalamy mity na temat pełni księżyca:

Gorzej śpimy podczas pełni - FAKT

W czasie pełni księżyca wiele osób ma problemy ze snem i czuje silnie pobudzenie. Naukowcy ze Szwajcarii w badaniu nad jakością snu, przeprowadzonym na 319 uczestnikach, wykazali że podczas pełni mieli oni najmniej efektywny sen, zasypiali dłużej o 5 minut, a średni czas ich snu spadł o ok. 20 minut. Podczas pełni zmniejsza się poziom melatoniny w organizmie, przez co trudniej nam się wyspać, a sen jest płytszy i bardziej przerywany.

Podczas pełni mamy gorszy nastrój- FAKT

To fakt, że pełnia księżyca nie jest obojętna dla organizmu. Podczas pełni wiele osób narzeka na gorsze samopoczucie, nerwowość i rozdrażnienie. W tym czasie dochodzi do wahania poziomu hormonów w organizmie. Serotonina i melatonina wpływają na jakość snu, układ krążenia, pokarmowy i rozrodczy. Wywołane przez nie zmiany hormonalne mogą negatywnie oddziaływać na nasz nastrój i samopoczucie.

Pełnia księżyca wpływa na zdrowie psychiczne- FAKT

Podczas pełni księżyca u wielu osób można zauważyć wahania nastrojów, irytację, problemy z koncentracją, czy nadmierne pobudzenie. Udowodniono, że może pojawiać się psychiczny spadek formy, stany depresyjne, wahania nastroju, a osoby chore psychicznie czują się znacznie gorzej. Z tego powodu sporo ludzi w czasie pełni stawia na oczyszczenie ciała i umysłu, poprzez medytację, jogę, ćwiczenia oddechowe, zabiegi kosmetyczne, czy picie ziołowych naparów.

Pełnia księżyca a liczba przestępstw- FAKT

Doniesienia policjantów i lekarzy potwierdzają, że w czasie pełni księżyca dochodzi do więcej liczby przestępstw, zwłaszcza na tle seksualnym. Pojawiają się zachowania nietypowe, impulsywne, czy agresywne. Co ciekawe w brytyjskim miasteczku Brighton, wprowadzono nawet na ten czas dodatkowe patrole, aby zapobiec brutalnym napadom, czy kradzieżom.

Księżyc a cykl menstruacyjny- MIT

Przez wiele lat wierzono, że fazy księżyca i cykl menstruacyjny są ze sobą powiązane, jednak najnowsze badania temu zaprzeczają. Nie ma istotnego związku pomiędzy cyklem miesiączkowym, a poszczególnymi fazami księżyca.

Podczas pełni rodzi się więcej dzieci- FAKT

Faktem jest jednak to, że podczas pełni księżyca na porodówkach pojawia się więcej kobiet, gotowych, by urodzić dzieci. W latach 50. XX wieku przeprowadzono pierwsze badania nad zależnością między fazami księżyca, a ilością porodów. Ich wyniki wskazują, że w dniu pełni księżyca, a także dzień przed nią i dzień po niej, ilość porodów jest największa w miesiącu.

 

Udostępnij: