Fobofobia, czyli lęk przed strachem. Jak z tym walczyć?

Strach jest powszechnym i normalnym zjawiskiem, który dotyczy każdego człowieka. Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu się czegoś boi. Jednak gdy lęk nas przytłacza i dezorganizuje nam życie, mamy do czynienia z fobią. A co jeśli boimy się samego strachu? Dowiedz się, więcej o fobofobii, czyli lęku przed strachem!

  Czym jest fobia?

  Fobie to zaburzenia o podłożu nerwicowym, które związane są z i irracjonalnym lękiem, przed pewnymi przedmiotami, zjawiskami lub sytuacjami. Jest on na tyle silny i paraliżujący, że utrudnia codzienne funkcjonowanie i wywołuje szereg dolegliwości.

  Fobia charakteryzuje się tym, że osoba chora w kontakcie z obiektem lęku, doświadcza silnego i obezwładniającego strachu. Jest przerażona i bezsilna, wie, że lęk nie wynika z logicznych przesłanek, ale nie potrafi sobie z nim poradzić. Strach i niepokój jest wyolbrzymiony i nieadekwatny do sytuacji, jednak potrafi zaburzać życie.

  Fobofobia, czyli lęk przed strachem

  Fobie przyjmują różne rodzaje i mogą dotyczyć wielu rzeczy, czy zjawisk. Czy można bać się samego lęku? Jak się okazuje tak! Taki rodzaj fobii nazywany jest fobofobią i polega na tym, że boimy się bać, a myśl o tym, że lęk może nas sparaliżować, wprawia w ruch błędne koło.

  Strach przed strachem

  Fobofobia jest określana fobią lęku, lękiem przed strachem oraz lękiem przed rozwojem objawów fobii. To pewnego rodzaju paradoks, który polega na strachu przed strachem. Sama myśl, że istnieje ryzyko doświadczenia paraliżującego lęku, przeraża i wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów.

  Jakie są objawy fobofobii?

  Fobofobia objawia się irracjonalnym, silnym i niemożliwym do opanowania strachem przed reakcją lękową. Towarzyszy jej wiele objawów, m.in. silny niepokój i napięcie, drażliwość, poirytowanie, przygnębienie, trudności z jasnym myśleniem. Poczucie utraty kontroli nad swoim zachowaniem, natrętne, katastroficzne myśli.

  Wśród objawów fizycznych wymienia się: wzrost ciśnienie, przyspieszone bicie serca, nadmierną potliwość, drżenie rąk, duszności, zawroty głowy, drętwienie kończyn, napięcie mięśni, ucisk w klatce piersiowej, bóle brzucha, nudności.

  Skąd się biorą fobie?

  Fobie mogą wynikać z różnych przyczyn: uwarunkowań genetycznych, sposobu wychowania, silnego stresu lub traumatycznego doświadczenia.

  Jak leczy się fobie?

  Leczenie fobii polega na psychoterapii, która czasami uzupełniania jest farmakoterapią. Zazwyczaj stosowana jest terapia nastawiona na zmianę zachowania i myślenia.

  ZOBACZ TAKŻE: 7 oznak świadczących o tym, że masz zbyt niską samoocenę

  Udostępnij: