Jak działa hipnoza? Jakie schorzenia można nią wyleczyć?

Hipnoza to stan zmienionej świadomości, który jest odmienny zarówno od stanu czuwania, jak i snu. Dochodzi do niej na skutek czyjejś sugestii i jest zmianą sposobu postrzegania, odczuwania i myślenia. Jak to działa? Jakie schorzenia można wyleczyć za pomocą hipnozy? Odpowiadamy!

  Czym jest hipnoza?

  Hipnoza jest jedną z najciekawszych tajemnic ludzkiego umysłu. To stan transu, który charakteryzuje się wyjątkowym rozluźnieniem, pobudzeniem wyobraźni i skrajną podatnością na sugestię.

  Wprowadzanie w stan hipnozy polega na szczególnym oddziaływaniu na mózg. W czasie transu zostaje znacznie zmniejszona częstotliwość fal mózgowych. Ograniczona jest także aktywność kory zakrętu obręczy, części mózgu odpowiedzialnej za kontrolę emocji.

  Jakie schorzenia można nią wyleczyć?

  Dzięki hipnozie można wyleczyć wiele schorzeń. Wykorzystywana jest w psychologii i psychiatrii, jako jedna z metod diagnozowania i leczenia zaburzeń nerwicowych, lękowych, depresyjnych, odżywiania, przy terapii niektórych uzależnień i zmniejszaniu chronicznego bólu. Hipnoza może pomóc poradzić sobie z traumą, zwiększyć samoocenę i pokonać nieśmiałość.

  Hipnoza: jak to działa?

  Pierwszym elementem wprowadzenia w trans hipnotyczny jest sugestia hipnotyzera. Następnie u osoby poddawanej hipnozie dochodzi do pełnego skupienia uwagi, dzięki temu może ona wyłączyć swoje myśli.

  Istnieje wiele technik hipnotycznych. Jedna z metod polega na skupieniu wzroku na konkretnym przedmiocie, na przykład wahadełku lub zegarku przesuwanym przed wzrokiem osoby poddawanej hipnozie. Inna metoda polega na wydawaniu szybkich komend, co ma doprowadzić do przeciążenia umysłu. Kolejna na utracie równowagi, którą wywołuje się za pomocą powolnego i rytmicznego kołysania.

  Dzięki tym techniokom hipnotyzowana osoba całkowicie się rozluźnia, a hipnotyzer może zasugerować pewien obraz (schodzenie po schodach, zjeżdżanie windą lub odliczanie w dół).

  Czy każdego da się zahipnotyzować?

  Oczywiście hipnoza nie zadziała na każdego w ten sam sposób. Wszystko zależy od spełnienia pewnych warunków: właściwej postawy osoby hipnotyzowanej, współpracy, otwartości i zaufania oraz celu jaki chce osiągnąć.

  Oprócz tego niektórzy mają większe skłonności do ulegania sugestii i łatwiej można wprowadzić ich w stan hipnotyczny. Inni natomiast w ogóle nie są podatni na działania hipnotyzerów i nie są w stanie wejść w trans.

  ZOBACZ TAKŻE: 8 zachowań, które świadczą o wysokim poziomie intelektu

  Udostępnij: