Korzystasz z Google Chrome? Koniecznie włącz tę funkcję

Google Chrome wprowadził nową wtyczkę, która ochroni Cię przed niebezpieczeństwem! Koniecznie włącz tę funkcję.

Nowość w Google Chrome. Dla własnego bezpieczeństwa włącz tę funkcję

Wtyczki do przeglądarki stanowią źródło wygody i przydatnych narzędzi. Niemniej jednak, nie można przejść obojętnie obok potencjalnych zagrożeń, które mogą wiązać się z ich używaniem. Współcześnie, złodzieje coraz częściej wykorzystują wtyczki jako narzędzie do realizacji swoich celów, zagrażając naszemu bezpieczeństwu w przestrzeni online.

Jednakże, na horyzoncie pojawiają się rozwiązania mające na celu zmniejszenie tego ryzyka. Przykładowo, firma Google w ramach przeglądarki Chrome wprowadza nową usługę, której celem jest skuteczne zwalczanie tego typu zagrożeń. Ta innowacyjna inicjatywa ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników poprzez identyfikację i neutralizację potencjalnie szkodliwych wtyczek oraz minimalizację ryzyka ataków ze strony cyberprzestępców.

To ważny krok w kierunku ochrony naszej prywatności i danych osobowych w erze coraz bardziej złożonych zagrożeń wirtualnych. Jednakże, wciąż warto pamiętać o rozwadze i ostrożności wobec wszelkich wtyczek czy rozszerzeń, które instalujemy w swoich przeglądarkach, nawet jeśli istnieją mechanizmy obronne, takie jak ta oferowana przez Google Chrome.

Jak działa system zabezpieczeń Google?

Mechanizm kontroli zabezpieczeń Google działa w sposób skrupulatny i efektywny. Chrome Web Store, oficjalna platforma dostarczająca rozszerzenia do przeglądarki Google Chrome, stanowi magazyn praktycznych narzędzi w bogatej gamie dziedzin. Rozciąga się od wtyczek wspomagających sprawdzanie poprawności pisowni czy ułatwiających współpracę z technologią sztucznej inteligencji, po aplikacje usprawniające organizację podróży. Warto jednakże zdawać sobie sprawę, że wiele z tych rozszerzeń otrzymuje dostęp do naszych treści oraz - co istotne - do poufnych danych, takich jak hasła czy numery kart kredytowych.

Nawet samodzielne zlokalizowanie potencjalnych luk w zabezpieczeniach tych rozszerzeń jest zadaniem wymagającym i czasochłonnym. Co więcej, istnieją także przypadki złośliwego oprogramowania, które pod postacią pozornie profesjonalnych aplikacji podsuwa nam podstępne zagrożenia. Przykładem jest sytuacja opisana w przypadku wtyczki PDF Toolbox, służącej do konwersji tekstu na format PDF. Niepozornie wyglądające narzędzie okazało się zawierać złośliwy kod, umożliwiający nie tylko dostęp do zawartości, na którą wskazywaliśmy, lecz również do wszystkich otwartych przez nas kart w przeglądarce.

To zwraca uwagę na znaczenie rygorystycznych i nieustannych procedur kontroli oraz monitorowania rozszerzeń dostępnych na platformie Chrome Web Store. Wysoki poziom ostrożności i umiejętność rozpoznawania potencjalnych zagrożeń są kluczowe dla zapewnienia własnej cyberbezpieczeństwa podczas korzystania z różnorodnych rozszerzeń przeglądarki.

Jak uruchomić ochronę Google?

Nowa usługa jest obecnie w fazie testowej, co oznacza, że w aktualnej wersji przeglądarki (w tym przypadku wersja 116), jej aktywacja odbywa się ręcznie. Aby włączyć tę funkcję, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  • Otwórz przeglądarkę Google Chrome.

  • W pasku adresu wpisz następujący adres: chrome://flags/#safety-check-extensions

W tym miejscu pojawi się lista różnych opcji. W celu szybkiego odnalezienia potrzebnej pozycji, zaleca się wpisanie frazy "Extensions Module in Safety Check" w pole wyszukiwania znajdujące się na górze strony.

  • Znajdź odpowiednią opcję w wynikach wyszukiwania.

  • Po zlokalizowaniu opcji "Extensions Module in Safety Check" kliknij na rozwijanym menu obok niej.

  • Wybierz z menu opcję "Enabled", aby włączyć funkcję ochrony.

  • Po dokonaniu zmian, kliknij przycisk "Restart" lub "Relaunch", który pojawi się na dole strony, aby przeglądarka mogła zaaplikować wprowadzone ustawienia.

Pamiętaj, że aktywacja tej funkcji pomoże zwiększyć poziom bezpieczeństwa, zapewniając skuteczną ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z rozszerzeniami przeglądarki.

Regularnie dbajmy o cyberbezpieczeństwo

Aby nowa funkcja mogła skutecznie działać, ważne jest, aby systematycznie sprawdzać i pielęgnować nasze cyberbezpieczeństwo. To zadanie nie ogranicza się jedynie do komputerów, ale obejmuje także inne aspekty naszej cyfrowej egzystencji. Przy tym warto pamiętać, że ryzyko niebezpiecznego oprogramowania nie ogranicza się jedynie do komputerów stacjonarnych.

Podobnie, jak w przypadku przeglądania internetu na komputerze, także podczas pobierania aplikacji ze oficjalnych sklepów na urządzenia mobilne, koniecznie należy być czujnym. Nawet w zaufanych sklepach z aplikacjami nie brakuje sytuacji, w których możemy natknąć się na zainfekowane oprogramowanie. Dlatego ważne jest, aby zachować zdrową ostrożność, czytając opinie innych użytkowników, korzystając z renomowanych źródeł i analizując pozwolenia oraz uprawnienia, jakie aplikacja prosi nas o udostępnienie.

Według informacji udostępnionych przez ekspertów z serwisu Dr. Web, wykryto szkodliwe oprogramowanie o nazwie Android.Spy.SpinOk. Ten niebezpieczny program nie tylko gromadzi nasze dane z urządzenia mobilnego, ale także posiada zdolność do przesyłania plików oraz kopiowania zawartości ze schowka.

To złośliwe oprogramowanie podszywa się pod treści marketingowe, które są zazwyczaj wstawiane do różnych aplikacji. Jego cel jest szczególnie widoczny w przypadku gier oraz aplikacji służących do edycji filmików. W wyniku tego podszywania, użytkownicy są narażeni na potencjalne zagrożenia.

Należy zaznaczyć, że pewna liczba aplikacji, w których wykryto to oprogramowanie, została już usunięta ze sklepu Google Play. Niemniej jednak, w przypadku niektórych zagrożonych aplikacji problem występował tylko w starszych wersjach, co dodatkowo podkreśla znaczenie aktualizowania oprogramowania do najnowszych wersji w celu minimalizacji ryzyka.

 

Udostępnij: