Asteroida pędzi w kierunku Ziemi. 24 września może dojść do tragedii

Ogromna asteroida, o imponującej średnicy wynoszącej 430 metrów, obecnie pędzi w kierunku Ziemi, co wzbudza poważne zaniepokojenie ekspertów z NASA. Ten ogromny obiekt kosmiczny został zaklasyfikowany jako potencjalnie niebezpieczny,

Nadciąga gigantyczna asteroida

Asteroida o nazwie 1998 FF14 podąża po trajektorii, która jest uważana za niebezpieczną przez naukowców. Jej imponująca prędkość wynosi 22 kilometry na sekundę, co tylko zwiększa obawy związanego z jej zbliżającym się przejściem w pobliżu Ziemi. Obecnie szacuje się, że asteroida może dotrzeć do ziemi 24 września 2182 roku. Warto jednak podkreślić, że eksperci oszacowali, że choć ryzyko bezpośredniego uderzenia na Ziemię jest niewielkie. Nikogo jednak nie dziwi, że gdyby obiekt ten zderzył się z nasza planetą, mógłby wywołać katastrofalne skutki.

Według raportu z 2018 roku opracowanego przez Office of Science and Technology Policy w Białym Domu, uderzenie asteroidy o średnicy przekraczającej 140 metrów w Ziemię mogłoby wywołać kataklizm nawet na miarę kontynentu, co jasno potwierdza, że skutki takiego zderzenia z jeszcze większą asteroidą byłyby destrukcyjne.

Potencjalnie niebezpieczne asteroidy o podobnych rozmiarach w momencie uderzenia w Ziemię uwolniłyby ogromną ilość energii, co najmniej odpowiadającą 60 megatonom trotylu (TNT). To porównywalne z mocą najpotężniejszych broni jądrowych, jakie testowano w historii.

Jednak obecnie naukowcy i eksperci monitorują asteroidę i starają się dokładnie przewidzieć jej trajektorię, aby wykluczyć jakiekolwiek zagrożenie z nią związane. Przypominają również, że ryzyko uderzenia jest niewielkie.

Czym są asteroidy?

Asteroidy to małe, skaliste obiekty kosmiczne krążące w Układzie Słonecznym. Składają się głównie z minerałów i skał oraz występują w różnych rozmiarach. Większość z nich koncentruje się w pasie asteroid, który rozciąga się pomiędzy orbitami Marsa a Jowisza. Niektóre asteroidy mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla Ziemi, dlatego naukowcy śledzą ich orbity i opracowują metody obrony. Badania asteroid są ważne zarówno ze względu na poznanie historii Układu Słonecznego, jak i na potrzeby bezpieczeństwa naszej planety.

Zobacz także: Miłosny rytuał na Pełnię Księżyca na nowo rozpali ogień w związku!

Udostępnij: