Niezwykłe wydarzenie astronomiczne! Zaćmienie słońca już w październiku

W październiku tego roku czeka nas niezwykłe zjawisko - zaćmienie Słońca, które przykuje uwagę astronomów, miłośników kosmosu i zwykłych obserwatorów nieba. To niezwykłe astronomiczne widowisko przynosi nam nie tylko chwilę zachwytu, ale również nieocenione możliwości naukowych odkryć.

Niezwykłe wydarzenie astronomiczne! Zaćmienie słońca już w październiku.

Zbliża się niezwykłe wydarzenie astronomiczne - zaćmienie Słońca planowane na październik 2023 roku. Kiedy dokładnie wypada to zjawisko i czy będzie widoczne z Polski? Jak bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca i ile kosztują specjalne okulary zaćmieniowe?

Kiedy dokładnie wypada zaćmienie słońca?

Zaćmienie Słońca to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk astronomicznych, które od dawna przyciąga uwagę zarówno naukowców, jak i zwykłych obserwatorów zainteresowanych tajemnicami nieba. W odległej przeszłości zaćmienia Słońca były interpretowane jako znaki od bogów, co dodawało im aurę tajemnicy i magicznego znaczenia.

Rok 2023 zapowiada się jako wyjątkowy pod względem zaćmień Słońca, ponieważ w ciągu tego roku planowane są aż dwie takie zjawiska. Jedno z nich już za nami – można było je obserwować 20 kwietnia 2023 roku. Kolejne, tym razem nazywane "obrączkowymi zaćmieniami Słońca", zaplanowane jest na sobotę, 14 października 2023 roku.

Czym jest obrączkowe zaćmienie Słońca?

To zjawisko występuje, gdy Księżyc znajduje się dalej od Ziemi, co sprawia, że jego widoczny rozmiar jest mniejszy niż tarcza Słońca. Kiedy Księżyc częściowo zakrywa Słońce, nie przysłania go całkowicie, tworząc wokół siebie świetlisty pierścień. To właśnie od tego pierścienia zaczerpnięto nazwę tego fascynującego zjawiska.

Czy zaćmienie będzie widoczne w Polsce?

Warto zdawać sobie sprawę, że zaćmienie Słońca nie jest zjawiskiem globalnym - jest widoczne tylko w wybranych miejscach na Ziemi. Ponadto, cień rzucany przez Księżyc przemieszcza się po powierzchni naszej planety, sprawiając, że zaćmienie „przesuwa się” po globie, stając się widoczne w różnych częściach świata, aż w końcu całkowicie zanika.

Zaćmienie Słońca, które miało miejsce 20 kwietnia 2023 roku, nie było widoczne z Polski. Mieszkańcy wysp Oceanu Indyjskiego, Spokojnego, Malajów i Australii mieli przywilej obserwacji tego niezwykłego zjawiska.

Niestety, również zaćmienie Słońca planowane na 14 października 2023 roku nie będzie widoczne z Polski. Będziemy musieli poczekać wiele lat na tak spektakularne zjawisko na polskim niebie.

Najbliższe obrączkowe zaćmienie Słońca, które będzie możliwe do obserwacji w Polsce, przewidziane jest na 13 lipca 2075 roku. Natomiast najbliższe całkowite zaćmienie nad Polską będzie miało miejsce 7 października 2135 roku. Wcześniej będziemy mieli okazję do obserwacji tylko częściowych zaćmień - 29 marca 2025 roku i 12 sierpnia 2026 roku.

To jednak nie oznacza, że całkowicie tracimy szansę na obserwację tego fascynującego zjawiska. Jeśli akurat znajdujecie się na zagranicznym urlopie lub podróży w odpowiednim miejscu, będziecie mieli możliwość podziwiania zaćmienia. 

Gdzie można obejrzeć to zjawisko?

Pełne obrączkowe zaćmienie Słońca będzie początkowo widoczne nad północno-wschodnią częścią Oceanu Spokojnego. Po około 8 minutach cień Księżyca padnie na obszary Stanów Zjednoczonych, w stanach Oregon, Utah, Nevada, Nowym Meksyku i Teksasie. Następnie zaćmienie będzie widoczne nad Jukatanem oraz zachodnią częścią Morza Karaibskiego. Kolejne miejsca, gdzie będzie można podziwiać to zjawisko, obejmują obszary nad Hondurasem, Kostaryką, Panamą, aż do Kolumbii i Brazylii, zwłaszcza w regionie Amazonii.

Zjawisko będzie miało miejsce od godziny 16:10 do 19:49, przemieszczając się nad zachodnią półkulą Ziemi. Maksymalny czas widoczności zaćmienia w jednym miejscu wyniesie około 5 minut i 17 sekund. Ponadto, częściowe zaćmienie będzie widoczne praktycznie w całej Ameryce Północnej i Południowej, nad zachodnim Atlantykiem oraz wschodnim Pacyfikiem. 

Czy oglądanie zaćmienia Słońca jest bezpieczne?

Obserwacja zaćmienia Słońca gołym okiem stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia oczu. Bezpośrednie patrzenie na tarczę słoneczną może prowadzić do uszkodzenia fotoreceptorów w siatkówce oka, co nazywa się retinopatią słoneczną. Choć najczęściej nie jest to trwałe uszkodzenie, proces gojenia siatkówki może trwać nawet do 6 miesięcy.

Aby bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca, konieczne jest założenie specjalnych okularów ochronnych, zwanych okularami zaćmieniowymi, wyposażonych w odpowiedni filtr. Te specjalne okulary zapewniają skuteczną ochronę oczu i umożliwiają bezpieczne oglądanie zjawiska. Można je znaleźć w sklepach specjalizujących się w sprzęcie dla astronomów oraz zakupić online za około 20-30 złotych. Warto zadbać o swoje zdrowie oczu i stosować się do zaleceń dotyczących bezpiecznej obserwacji zaćmień słonecznych.

Udostępnij: