Specjalna nagroda dla setek Polaków. 1125 zł komu przysługuje?!

Dzięki nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej oraz wprowadzeniu tzw. ustawy okołobudżetowej na 2023 rok, jednostki samorządu terytorialnego w Polsce zostaną zasilenie kwotą przekraczającą 14 miliardów złotych.

Specjalna nagroda dla setek Polaków. 1125 zł komu przysługuje?!

Dla wielu obywateli ważnym powodem do radości są jednorazowe nagrody w wysokości 1125 złotych, które zostaną wypłacone z okazji okrągłej rocznicy utworzenia ważnego organu państwowego. Ta inicjatywa rządu stanowi bezpośrednią formę wsparcia dla obywateli, pomagając im pokryć codzienne wydatki, zainwestować w edukację czy poprawić swoją sytuację finansową.

Nagrody finansowe: kto je otrzyma?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, polskie szkoły stają w obliczu poważnego problemu – w bieżącym roku szkolnym 2022/2023 liczba nauczycieli w naszym kraju zmniejszyła się o 3,6 tysiąca, spadając do 512 tysięcy pracowników oświaty. Sytuację tę dodatkowo komplikuje nadchodzący październik, kiedy to 1125 zł brutto trafi jako dodatek finansowy do nauczycieli pracujących w publicznych i niepublicznych przedszkolach, innych placówkach przedszkolnych, szkołach i instytucjach prowadzonych przez osoby fizyczne lub prawne, które nie są jednostkami samorządu terytorialnego.

Okazją do wypłaty tej nagrody jest 250. rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, co czyni ją wyjątkowym wydarzeniem.

Zgodnie z artykułem 92a Karty Nauczyciela, środki zostaną przekazane tym nauczycielom, którzy pozostają w zatrudnieniu w szkole na dzień 20 września 2023 roku. Termin wypłaty upływa 14 października, a wartość nagrody nie wpływa na obliczenia dotyczące średnich wynagrodzeń nauczycieli. Nie będzie konieczności składania żadnych wniosków – pieniądze zostaną wypłacone automatycznie.

Jaka będzie kwota netto nagrody?

Zaledwie kilka tygodni temu fora internetowe zalewała fala pytań i niepewności dotyczących rzeczywistej wartości nagrody wypłacanej nauczycielom. Ustalono, że kwota ustawowa wynosząca 1125 zł brutto mogła wprowadzać w błąd, ponieważ nie było pewności, czy to jest kwota netto dla nauczyciela, czy może dla jego pracodawcy. Na szczęście, Ministerstwo Edukacji i Nauki rozwiało te wątpliwości, publikując wyjaśnienia w połowie września.

Chociaż nie podano konkretnej kwoty netto, to już wiemy, że nagroda będzie podlegać podatkowi dochodowemu (PIT) oraz składkom na ubezpieczenia społeczne (ZUS). Oznacza to, że na rękę wielu nauczycielom zostanie wypłacone około 766,39 zł. Z kolei jednostki samorządu terytorialnego otrzymają 1345,95 zł na każdego uprawnionego nauczyciela.

Co warto wiedzieć?

Nagroda nie przysługuje nauczycielom, którzy przebywali na urlopie bezpłatnym od 1 do 20 września 2023 roku. Dla osób, które jednocześnie pozostawały w kilku stosunkach pracy w różnych szkołach na takim samym etacie, pieniądze zostaną wypłacone przez placówkę, w której zatrudnienie zostało nawiązane jako pierwsze.

W przypadku, gdy różne umowy o pracę zostały podpisane tego samego dnia, dodatek będzie wypłacany przez szkołę, w której nauczyciel pracuje na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony. W sytuacji, gdy obie umowy zostały zawarte tego samego dnia, a podstawy zatrudnienia są takie same, decydujący będzie niższy numer szkoły w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych. To kluczowe informacje, które pomagają zrozumieć, jak będą przeprowadzane wypłaty tego długo oczekiwanego dodatku.

Udostępnij: