Chiński przełom: nowy komputer szybszy niż obecny najszybszy komputer na świecie!

Chińscy naukowcy osiągnęli przełomowy sukces, prezentując światu prototyp komputera kwantowego o nazwie "Jiuzhang 3.0". Ten nowoczesny system jest w stanie wykryć aż 255 fotonów, co stanowi nowy rekord prędkości w dziedzinie kwantowych obliczeń.

Chiński przełom: nowy komputer szybszy niż obecny najszybszy komputer na świecie!

Chińscy naukowcy osiągnęli przełomowy sukces, prezentując światu prototyp komputera kwantowego o nazwie "Jiuzhang 3.0". Ten nowoczesny system jest w stanie wykryć aż 255 fotonów, co stanowi nowy rekord prędkości w dziedzinie kwantowych obliczeń.

Odkrycie to reprezentuje ogromny krok naprzód w dziedzinie technologii kwantowych obliczeń. Wykorzystując zaawansowane techniki i innowacyjne podejścia, naukowcy chińscy zdołali opracować komputer, który jest zdolny do przetwarzania ogromnych ilości informacji na poziomie fotonów. To nie tylko ustanawia nowy standard w dziedzinie komputerów kwantowych, ale także otwiera drzwi do nowych możliwości w dziedzinie szybkich i precyzyjnych obliczeń kwantowych.

Komputer kwantowych

Pod kierownictwem renomowanego chińskiego fizyka kwantowego, Pan Jianwei, naukowcom udało się stworzyć komputer kwantowy, który jest aż 10 kwadrylionów razy szybszy od najszybszego obecnie "klasycznego" superkomputera, amerykańskiego Frontiera, w rozwiązywaniu problemów próbkowania bozonów Gaussa (GBS).

Komputery kwantowe to nowa generacja maszyn, które wykorzystują jednostki informacji kwantowej zwane qubitami zamiast tradycyjnych bitów, używanych w komputerach klasycznych. Qubity mogą istnieć w stanie superpozycji, co oznacza, że równocześnie mogą reprezentować wiele wartości. To umożliwia komputerom kwantowym rozwiązywanie pewnych typów problemów znacznie szybciej niż jest to możliwe na komputerach klasycznych. Ten przełomowy rozwój otwiera nowe perspektywy dla przyszłości obliczeń, obiecując rewolucję w dziedzinie nauki i technologii.

Kosmiczna prędkość

Nowy komputer kwantowy, Jiuzhang 3.0, jest aż milion razy szybszy niż jego poprzednik, Jiuzhang 2.0, który został zbudowany zaledwie dwa lata temu.

Niezwykle imponujące jest to, że Jiuzhang 3.0 jest w stanie w ciągu jednej mikrosekundy przeprowadzić obliczenia, które zajęłyby najszybszemu superkomputerowi na świecie, Frontierowi, ponad 20 miliardów lat. To osiągnięcie otwiera nowe możliwości dla dziedziny komputerów kwantowych, obiecując rewolucję w przetwarzaniu danych i obliczeniach, które kiedyś wydawały się niemożliwe.

Kwantowe przetwarzanie

Kwantowe przetwarzanie informacji to fascynująca dziedzina badań, która stanowi połączenie informatyki z fizyką kwantową. Jej celem jest wykorzystanie zjawisk kwantowych do opracowywania innowacyjnych algorytmów oraz systemów przetwarzania informacji.

Z kolei algorytmy kwantowe to specjalnie zaprojektowane procedury obliczeniowe, które mają być wykonywane na komputerach kwantowych. Przykłady takich algorytmów obejmują algorytm faktoryzacji Shora oraz algorytm wyszukiwania Grovera. Teoretycznie mają one zdolność znacznego przyspieszania rozwiązywania określonych klas problemów matematycznych i przeszukiwania informacji, co stanowi kluczowy krok w ewolucji dziedziny informatyki i przetwarzania danych.

Udostępnij: