Odkrycie w kosmosie bez udziału człowieka

Naukowcy podają, że po raz pierwszy na świecie sztuczna inteligencja nie wymagała ingerencji ludzkiej w badaniach kosmosu. Samodzielnie, bez pomocy człowieka, sztuczna inteligencja odkryła supernową.

Odkrycie w kosmosie bez udziału człowieka

Naukowcy podają, że po raz pierwszy na świecie sztuczna inteligencja nie wymagała ingerencji ludzkiej w badaniach kosmosu. Samodzielnie, bez pomocy człowieka, sztuczna inteligencja odkryła supernową.

To niezwykłe wydarzenie stanowi kamień milowy w dziedzinie astronomii i sztucznej inteligencji. Po raz pierwszy w historii, zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji zostały zaprogramowane do monitorowania przestrzeni kosmicznej, a następnie samodzielnie wykrywania, potwierdzania i sklasyfikowania supernowych, czyli eksplozji gwiazd.

Przełom w badaniach

Naukowcy z różnych krajów opracowali innowacyjny system sztucznej inteligencji o nazwie Bright Transient Survey Bot (BTSbot). W celu przeszkolenia algorytmu uczenia maszynowego wykorzystali oni imponującą liczbę ponad 1,4 miliona obrazów z prawie 16 000 różnych źródeł.

Według ekspertów, ten nowy system umożliwia automatyzację procesu wykrywania wybuchów gwiazd, co znacząco przyspiesza tempo odkryć, jednocześnie eliminując możliwość ludzkich błędów.

Ostatecznie usunięcie ludzi z procesu zapewni zespołowi badawczemu więcej czasu na analizę swoich obserwacji i opracowanie nowych hipotez wyjaśniających pochodzenie obserwowanych przez nas kosmicznych eksplozji”- powiedział dr Adam Miller z Northwestern University.

 

To znacznie usprawnia szeroko zakrojone badania nad supernowymi, pomagając nam lepiej zrozumieć cykle życia gwiazd i pochodzenie pierwiastków, które tworzą supernowe, takich jak węgiel, żelazo i złoto” - dodaje Nabeel Rehemtulla z Northwestern

Odkrycie supernowej

Za sprawą nowego systemu BTSbot, naukowcy mieli okazję odkryć supernową oznaczoną jako SN2023tyk. Dane, które posłużyły do tego odkrycia, zostały zebrane przez Zwicky Transient Facility (ZTF) - automatyczną kamerę skanującą niebo zlokalizowaną w Kalifornii, USA.

BTSbot przetworzył ogromną ilość danych już 3 października, a zaledwie dwa dni później, 5 października, dokonał tego historycznego odkrycia. Sztuczna inteligencja nawiązała również połączenie z innymi automatycznymi instrumentami, które potwierdziły tę supernową. Następnie BTSbot dokładnie sklasyfikował odkrycie jako supernową typu Ia, generując szczegółowy raport dla naukowców już 7 października.

ZTF działa od sześciu lat i w tym czasie ja i inni astronomowie spędziliśmy ponad 2000 godzin na wizualnym sprawdzaniu kandydatów i ustalaniu, który z nich należy dalej obserwować za pomocą spektroskopii. Dodanie BTSbota do naszej pracy wyeliminuje potrzebę spędzania czasu na sprawdzaniu tych kandydatów” - mówi dr Christoffer Fremling z Kalifornijskiego Instytutu Technologii.

Badań supernowych towarzyszy gigantyczna ilość danych, ciągle napływających z automatycznych teleskopów. Ten proces wymaga ogromnego nakładu pracy, a naukowcy szacują, że do tej pory udało się odkryć jedynie niewielki ułamek wszystkich supernowych, jakie istnieją w kosmosie. Astronomowie zwracają uwagę na to, że analiza supernowych typu Ia odgrywa kluczową rolę w badaniach Wszechświata, gdyż te wybuchy gwiazd mogą posłużyć do pomiarów ekspansji przestrzeni kosmicznej.

Dzięki nowemu systemowi BTSbot naukowcy będą mogli skoncentrować się na interpretacji tych danych i odkrywaniu nowych, fascynujących zależności kosmicznych, pozwalając sztucznej inteligencji na ułatwienie tego wielkiego wyzwania badawczego.

Udostępnij: