Atak demona, halucynacje, czy koszmar- czym jest paraliż przysenny?

Jest bardzo nieprzyjemnym stanem i tajemniczym zjawiskiem, które do tej pory nie zostało dokładnie wyjaśnione przez naukę. Wielu ludzi, którzy go doświadczyło mają wrażenie, że zostali zaatakowani przez demona lub przyśnił im się straszny koszmar. Dowiedz się, czym tak naprawdę jest paraliż przysenny.

  Czym jest paraliż przysenny?

  Naukowcy uważają, że może go doświadczać nawet co druga osoba. Najczęściej dochodzi do niego podczas zasypiania, tuż po zaśnięciu lub podczas wybudzania się. To stan związany z uczuciem bezwładu ciała, przy jednoczesnym zachowaniu świadomości. Sprawdź, skąd się bierze paraliż przysenny i czy jest groźny dla zdrowia.

  Co jest jego przyczyną?

  Paraliż przysenny to tajemnicze zjawisko, które do tej pory nie zostało do końca wyjaśnione. Na występowanie tego stanu może wpływać wiele czynników: depresja, zaburzenia lękowe, stres pourazowy, bezdech senny, nadużywanie leków lub alkoholu, a także zaburzenia snu. Zaburzenie może być wywołane nieregularnym snem, wynikającym z pracy zmianowej lub przekraczania stref czasowych w wyniku podróży.

  Jakie są objawy paraliżu przysennego?

  Osoby, u których wystąpił epizod paraliżu przysennego doświadczają niemożności poruszania się i mówienia, przy jednoczesnym zachowaniu świadomości. Mogą odczuwać ucisk w klatce piersiowej, przyspieszone bicie serca, trudności z oddychaniem, silny niepokój i strach. Często mają poczucie obecności kogoś lub czegoś w pokoju, a także halucynacje. W skrajnych przypadkach może pojawić się uczucie, jakby zbliżała się śmierć…

  Jak długo trwa ten stan?

  Paraliż przysenny na szczęście trwa stosunkowo krótko i ustępuje samoistnie, zwykle po około kilkunastu sekundach lub po kilku minutach. Ten stan może przerwać też osoba trzecia, przez dotknięcie lub poruszenie śpiącym człowiekiem.

  Czy paraliż przysenny jest groźny?

  Dla wielu osób ten stan jest przyczyną silnego niepokoju i lęku. W niektórych skrajnych przypadkach może nawet powodować wrażenie, że już nigdy się nie obudzimy i to może nas zabić… Na szczęście paraliż przysenny jest niegroźny! Badania naukowe nie wykazały żadnych długoterminowych, negatywnych konsekwencji dla zdrowia u osób, które go doświadczają.

  A czy Ty kiedyś miałeś do czynienia z paraliżem przysennym?

   

  Udostępnij: