Sztuczna inteligencja! Czy wizje Elona Muska staną się rzeczywistością?

Sztuczna inteligencja od dawna budzi nasze wyobrażenia i obawy dotyczące przyszłości. Elon Musk, prominentny lider technologiczny, przedstawiał swoje niepokojące scenariusze związane z rozwojem tej technologii. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej tym wizjom i zastanowimy się, czy słowa Elona Muska mają szansę stać się rzeczywistością. Czy nasze obawy przed nadmiernym rozwojem sztucznej inteligencji są uzasadnione, czy może są jedynie wynikiem przesadzonego pesymizmu?

  Elon Musk wziął udział w brytyjskim szczycie dotyczącym sztucznej inteligencji i wyraził swoje obawy na temat przyszłości tej technologii. Miliarder publicznie wyraził swoje pesymistyczne przewidywania, twierdząc, że istnieje realne ryzyko scenariusza, w którym roboty, przypominające postacie z filmu Terminator, mogą zwrócić się przeciwko ludziom. W jego wizji przyszłości, takie roboty będą zdolne do przeszukiwania budynków i wspinania się na drzewa w celu odnalezienia i eliminacji ludzi. Jego uwagi podkreślają potrzebę ostrożności i odpowiedzialnego podejścia do rozwoju sztucznej inteligencji.

  Podczas rozmowy z Elona Muska na AI Safety Summit w Londynie, premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, miał okazję usłyszeć pesymistyczne wizje miliardera dotyczące przyszłości, w której sztuczna inteligencja rozwija się niekontrolowanie.

  Elon Musk od dłuższego czasu apeluje o chwilowe zatrzymanie prac nad sztuczną inteligencją i wprowadzenie kluczowych regulacji w tym obszarze. Musk przewiduje, że na początku będziemy zachwyceni sztuczną inteligencją, która będzie spełniać wszystkie nasze życzenia, jak dżinni z legend. Niemniej jednak, jak podkreślił, historie związane z dżinnami rzadko kończą się happy endem, a podobnie może być z przyszłością ludzkości.

  W swojej najpesymistyczniejszej wizji Elon Musk widzi scenariusz, w którym ludzkość będzie uciekać przed robotami przypominającymi postacie z filmu Terminator. Według niego, te sztucznie inteligentne istoty będą przeszukiwać domy po domu i skakać po drzewach, aby upolować jedynie nieliczne ocalałe jednostki ludzkie.

  Humanoidalny robot może w zasadzie gonić cię wszędzie. To coś, czym powinniśmy się bardzo martwić. Jeśli robot może podążać za tobą wszędzie, co jeśli pewnego dnia dostanie aktualizację oprogramowania i nie będzie już tak przyjazny?”

  Podczas rozmowy doszli do wniosku, że aby móc przyszłościowo zapewnić bezpieczeństwo przed zagrożeniem, roboty oraz sztuczna inteligencja powinny być wyposażone w pewien rodzaj uniwersalnego wyłącznika.

  Udostępnij: