8 cytatów Romana Dmowskiego z okazji 100-lecia niepodległości

Roman Dmowski był polskim politykiem, ministrem spraw zagranicznych, mężem stanu, posłem na Sejm Ustawodawczy RP oraz I i II Dumy oraz publicystą politycznym. W swoim życiu wydał wiele publikacji, w których porusza przede wszystkim kwestie państwa, narodu oraz patriotyzmu.

Publikacje

Aby jeszcze lepiej przedstawić swój punkt widzenia na temat patriotyzmu i państwa, Dmowski zaczął wydawać publikacje, w której poruszał wiele kwestii związanych z jego koncepcją Polski. Nawoływał do patriotyzmu i gotowości walki. Najbardziej znaną publikacją jest „Myśli nowoczesnego Polaka”, która została wydana w 1903 roku. Dwie swoje publikacje wydał pod pseudonimem Kazimierz Wybranowski. „Dziedzictwo” oraz „W połowie drogi” przedstawiają sytuację polityczną naszego państwa.

Zdjęcie 8 cytatów Romana Dmowskiego z okazji 100-lecia niepodległości #1


Oto 8 cytatów polityka

1#

Obowiązki względem ojczyzny, to nie tylko obowiązki względem Polaków dzisiejszych, ale także względem pokoleń minionych i tych co po nas przyjdą.

2#

Wszystko co polskie jest moje: niczego się wyrzec nie mogę. Wolno mi być dumnym z tego, co w Polsce jest wielkie, ale muszę przyjąć i upokorzenie, które spada na naród za to co jest w nim marne.

3#

Jestem Polakiem – więc całą rozległą stroną swego ducha żyję życiem Polski, jej uczuciami i myślami, jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami. Im więcej nim jestem, tym mniej z jej życia jest mi obce i tym silniej chcę, żeby to, co w mym przekonaniu uważam za najwyższy wyraz życia stało się własnością całego narodu

4#

Przywiązanie do narodu nie powinno osłabiać umysłu człowieka, jego zdolności do krytyki, nie powinno go zaślepiać w sądach o tym, co mu najbliższe, szerzenie zaś w narodzie przyjemnych złudzeń co do własnej wartości jest tym szkodliwsze, im dalsze są one od prawdy.

5#

My, Polacy, pod pewnymi względami jesteśmy jednym z najbardziej młodzieńczych narodów w Europie (...). Rzadko zastanawiamy się nad tym, czym jesteśmy, ale ani na chwilę nie przestajemy troszczyć się o to, za co jesteśmy uważani. Nasz patriotyzm polega na tym, żeby być uważanymi za dobrych Polaków, nasza religijność- żeby wyglądać na dobrych katolików, nasza mądrość- żeby wygłaszać zdania, które przez innych będą uważane za rozumne, nasza kultura- żeby robić to, co robią ludzie cywilizowani, nie zadając sobie nawet pytania, dlaczego i po co to się robi.

6#

Miarą słuszności, moralności naszych czynów nie może być dla nas opinia obcych, ale nasz własny zmysł moralny i nasz zdrowy instynkt narodowy, poczucie własnych potrzeb i własnych zadań dziejowych.

7#

Żadne państwo nie powstało z jednolitego materiału plemiennego, ale trwając długo, z tego różnorodnego materiału wytworzyło jeden naród.

8#

Poczucie swej godności, które zabrania człowiekowi kraść lub żebrać, nie pozwala mu również korzystać z dóbr narodowych, nie dokładając nic od siebie, nie pracując nad ich pomnożeniem i nie biorąc udziału w ich obronie. 

+
Udostępnij: