8 września zmarła królowa Wielkiej Brytanii, Elżbieta II. Następcą tronu został jej syn książę Karol. Nowy monarcha wygłosił swoje pierwsze orędzie do narodu.

Śmierć Elżbiety II

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w swojej szkockiej posiadłości w Balmoral. Przez cały dzień do monarchini zjeżdżali się członkowie dynastii, by móc pożegnać 96-latkę. Następną trony brytyjskiego został najstarszy syn królowej, książę Karol. Co więcej, jego małżonka Camilla także otrzyma tytuł królowej, o czym Elżbieta poinformowała w lutym tego roku.

Oficjalna koronacja króla Karola III odbędzie się dopiero po zakończeniu żałoby narodowej i po uroczystościach pogrzebowych, które najprawdopodobniej odbędę się 20 września. Mimo wszystko, następca tronu wygłosił już swoje pierwsze orędzie do narodu.

Orędzie Karola III

W piątek 9 września o godzinie 18 czasu londyńskiego, nowy Król Karol III zwrócił się do swoich rodaków:

Mówię do was dzisiaj z głębokim smutkiem. Gdziekolwiek mieszkasz w Wielkiej Brytanii – lub na całym świecie – postaram się służyć wam z lojalnością, szacunkiem i miłością. Uroczyście przyrzekam przestrzegać zasad konstytucyjnych w sercu naszego narodu. Moje życie oczywiście się zmieni, gdy podejmę nowe obowiązki. To także czas zmian dla mojej rodzin.

Nowy monarcha brytyjski zaznaczył, że polega na swojej małżonce Camilii:

Polegam na mojej żonie Camilli.

Ponadto nadał nowe tytuły swojemu najstarszemu synowi Williamowi i jego żonie Kate:

Jako mój spadkobierca William przejmuje teraz szkockie tytuły, które tak wiele dla mnie znaczyły. Zastępuje mnie na stanowisku księcia Kornwalii i przejmuje obowiązki w Księstwie Kornwalii, które pełniłem od ponad pięćdziesięciu lat. Dziś jestem dumny, czyniąc go Księciem Walii, Tywysog Cymru, kraju, którego tytuł miałem tak wielki przywilej nosić przez tak wiele lat mojego życia. Z Kate u boku. Wiem, że nasi nowi książę i księżna Walii będą nadal inspirować i prowadzić nasze narodowe rozmowy, pomagając przesunąć margines do centralnego punktu, gdzie można udzielić istotnej pomocy.

Karol III zwrócił się również do swojego drugiego syna i jego żony Meghan:

Chciałbym także przekazać miłość Harry’emu i Meghan, którzy budują swoje życie za granicą

Na koniec nowy król brytyjski oddał hołd i cześć swojej zmarłej matce:

Przez całe życie, Jej Królewska Mość, moja matka, była przykładem dla całej mojej rodziny. Czujemy teraz największy dług, jaki rodzina może mieć za miłość, przykład. Życie królowej Elżbiety było życiem dobrze przeżytym. Obietnicą, która została dotrzymana. Jest żegnana z wielkim smutkiem w sercu. To wszystko odczuwamy dzisiaj. Czujemy głębokie poczucie wdzięczności za 70 lat, gdy moja mama panowała. W jej życiu służby widzieliśmy to trwałe umiłowanie tradycji wraz z nieustraszonym przyjęciem postępu, który czyni nas wielkimi jako narody. Uczucie, podziw i szacunek, które wzbudzała, stały się znakiem rozpoznawczym jej panowania. Dziękuję, dziękuję za twoją miłość, twoje poświęcenie dla naszej rodziny i rodziny narodów, którym służyłaś przez te wszystkie lata.

 

Udostępnij:

Sklep