Jakie będą pierwsze obowiązki Karola jako króla? To „zaskakująca decyzja”!

Po śmierci Elżbiety II, na tronie Wielkiej Brytanii zasiadł jej najstarszy syn, Karol. Nowy władca będzie rządził jako Karol III. Jakie będą jego pierwsze obowiązki jako króla? Media są zaskoczone!

Nowy król Wielkiej Brytanii: Karol III

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat, 8 września w swojej szkockiej posiadłości w Balmoral. Następcą tronu został najstarszy syn królowej, książę Karol, który od dzisiaj nazywany będzie królem Karolem III. Karol automatycznie przejął tron i od 8. września jest już monarchą. Jednak na oficjalną koronację będzie musiał poczekać. Odbędzie się ona dopiero po zakończeniu żałoby narodowej i po uroczystościach pogrzebowych.

Pierwsze obowiązki Karola jako króla

Pierwsze obowiązki Karola jako króla to podróże, które będą miały związek m.in. ze śmiercią królowej Elżbiety II. Na przyszły tydzień zaplanowany wizyty Karola III w Szkocji, Irlandii Północnej i Walii.

Znany jest harmonogram podróży króla

W niedzielę Karol weźmie udział w żałobnym kondukcie w Edynburgu. Trumna z ciałem Elżbiety II zostanie odprowadzona z Pałacu Holyroodhouse do katedry w stolicy Szkocji. Karol będzie uczestniczył w czuwaniu przy trumnie, a następnie spotka się z rządem Szkocji.

W poniedziałek nowy monarcha pojawi się w Irlandii Północnej. Tam w zamku Hillsborough przyjmie kondolencję i weźmie udział w nabożeństwie w katedrze św. Anny w Belfaście.  Spotka się tam z władzami i mieszkańcami.

Z kolei 15 września Karol uda się do Walii. Tam przyjmie kolejne kondolencje w parlamencie. Niedługo potem weźmie udział w nabożeństwie w katedrze Liandaff w Cardiff.

Nowa premier będzie towarzyszyła Karolowi III w podróżach

Pałac Buckingham potwierdził plan spotkań króla, a biuro szefowej rządu przekazało, że będzie towarzyszyła mu w nich nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. Gdy Downing Street poinformowało, że nowa premier Liz Truss będzie towarzyszyła Karolowi w podróżach, media uznały, że to „zaskakująca decyzja”.

Liz Truss jako nowa premier Wielkiej Brytanii

Liz Truss przejęła urząd premiera Wielkiej Brytanii we wtorek. W tym dniu królowa Elżbieta II powierzyła jej misję utworzenia rządu, i jak się okazało, było to ostatnie oficjalne spotkanie monarchini. Już dwa dni później, w czwartek 8 września królowa zmarła.

W sobotę Karol III ponownie przyjął na audiencji w Pałacu Buckingham nową premier, wraz z całym jej rządem. Gościł także liderów partii opozycyjnych - Keira Starmera z Partii Pracy, Eda Daveya z Liberalnych Demokratów oraz Iana Blackforda, szefa frakcji Szkockiej Partii Narodowej w Izbie Gmin.

Udostępnij: