Teraz on jest najdłużej panującym monarchą na świecie

Sułtan Brunei Hassanal Bolkiah, po śmierci Elżbiety II stał się najdłużej panującym monarchą na świecie. Kim jest władca, który włada swoim krajem już od 54 lat?

Elżbieta panowała przez 70 lat

Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii oraz najdłużej panującą królową w historii. Zasiadła na tronie już w 1952 roku, mając zaledwie 25 lat. W 2022 roku obchodziła 70-lecie, czyli platynowy jubileusz swoich rządów. Tym samym pobiła rekord swojej praprababki królowej Wiktorii, która władała Imperium Brytyjskim przez ponad 63 lata. Po odejściu królowej Elżbiety II, najdłużej panującym monarchą na świecie stał się sułtan Brunei.

Teraz on jest najdłużej panującym monarchą na świecie

Sułtan Brunei Hassanal Bolkiah od 8 września 2022 jest najdłużej panującym żyjącym monarchą na świecie. Sułtan rządzi już od 54 lat i 340 dni (do 10 września), co czyni go aktualnym rekordzistą. Po nim znajduje się duńska królowa Małgorzata II, która na tronie zasiada od 50 lat.

Kim jest Hassanal Bolkiah?

Hassanal Bolkiah Mu'izzadin Waddaulah rodził się 15 lipca 1946 roku w Brunei Town w Brunei. Jest najstarszym synem poprzedniego sułtana Omara Ali'ego Saiduddiena III.

Już w wieku 15 lat, w 1961 roku, został formalnym następcą tronu. Po abdykacji ojca, w 1967 roku  został ogłoszony sułtanem Brunei.

Gdy 1 stycznia 1984 roku Brunei uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii, sułtan Bolkiah osobiście uzgadniał to z królową Elżbietą II. Po tym wydarzeniu został także premierem nowo utworzonego rządu. Po śmierci ojca w 1986 roku, objął funkcję ministra obrony narodowej. Po dymisji brata Jefriego w 1997 roku, został ministrem finansów. A od 2015 roku przejął po bracie Mohamedzie stanowisko ministra spraw zagranicznych i handlu.

Hassanal Bolkiah był trzykrotnie żonaty, ma pięciu synów i siedem córek. W 1998 roku jego formalnym następcą został najstarszy syn Billah.

Najbogatszy monarcha świata

Sułtan Brunei uznawany jest za jednego z najbogatszych ludzi na świecie, a jego majątek oszacowano na 20 miliardów dolarów. W jego pałacu znajduje się 1,8 tys. pokoi i 257 łazienek. Posiada garaże z kolekcją najbardziej luksusowych aut oraz klimatyzowane stajnie, w których trzymane są konie specjalnie trenowane do gry w polo.

W młodości władca słynął z hulaszczego życia, wydawał miliony na imprezy i posiadał własny harem. Od 2014 roku zaczął wprowadzać w Brunei prawo szariatu, a według ekspertów zrobił to, by zatuszować dawne grzechy.

Udostępnij: