„90 dni, które zdecydują o przyszłości Ukrainy”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji YES w Kijowie mówił o 90 dniach, które zdecydują o przyszłości jego kraju. "Przed nami trudne 90 dni zimy, która zdecyduje o przyszłości Ukrainy i Unii Europejskiej; Rosja jest na prostej drodze do historycznej porażki."

 

Zełeński wziął udział w spotkaniu Jałtańskiej Strategii Europejskiej YES

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił na corocznym spotkaniu Jałtańskiej Strategii Europejskiej YES, stowarzyszenia działającego na rzecz integracji Ukrainy z Unią Europejską. Wspomniał o tym, że w tym roku konferencja odbywa się „najbliżej do naszej Jałty” od ośmiu lat, czyli od momentu rozpoczęcia wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

„90 dni, które zdecydują o przyszłości Ukrainy”

Podczas swego wystąpienia, prezydent zwrócił uwagę na „90 dni, które zdecydują o przyszłości Ukrainy”.

Przed nami 90 dni, które zdecydują więcej, niż 30 lat niepodległości Ukrainy. 90 dni, które zdecydują więcej, niż wszystkie lata istnienia Unii Europejskiej i wyznaczą naszą przyszłość.

Prezydent Zełeński podkreślił, że nadchodzące trzy miesiące będą egzaminem dla wszystkich.

To będzie 90 dni, które będą testem dla naszej wiary w zwycięstwo. To będzie test dla naszej jedności i zdolności obrony siebie i całego świata, wolności i podstawowych wartości każdego człowieka na świecie.

Zełeński powiedział:

Choć dla wielu społeczeństw ta zima będzie ciężka, każde z nich powinno wiedzieć, że po tych 90 dniach rozpoczyna się okres prawdziwej ochrony, ochrony na dziesięciolecia przed wszystkimi tymi zagrożeniami, które tak boleśnie odczuwane są dzisiaj.

„Porażka Rosji jest bliska”

W wystąpieniu Prezydent dodał:

Kiedy już przejdziemy przez to wszystko, nasz sąsiad (Rosja) nie będzie już mógł nigdy niczego z nami zrobić. Rosja weszła na drogę swojej historycznej porażki i jasność tej drogi, zarysy jej porażki, staną się oczywiste po tych 90 dniach - jeśli wszyscy będziemy uczciwi i jeśli wszyscy wytrzymamy.

„Powrót wolności, bezpieczeństwa i szans na przyszłość”

Przywódca Ukrainy powiedział, że kontrofensywa trwa, kolejne ziemie są odbierane Rosjanom, a mieszkańcy okupowanych obszarów, z niecierpliwością oczekują na powrót ukraińskiej flagi.

Droga do odzyskania wszystkich naszych terytoriów staje się coraz to bardziej wyraźna. Widzimy kontury odnowienia jedności terytorialnej naszego państwa, wiemy, że to trudny szlak, ale i wiemy, że jego pokonanie jest realne i my to robimy. (…) A to oznacza powrót wolności, bezpieczeństwa i szans na przyszłość.

Zełeński apeluje o dalszą pomoc Ukrainie

Prezydent zaapelował o dyplomatyczne wsparcie Ukrainy, dalsze dostawy broni i sprzętu oraz wzmocnienia sankcji na Rosję i wprowadzenia ograniczeń wizowych dla jej obywateli.

Udostępnij: