Wybory parlamentarne 2023. Oficjalne wyniki! Kiedy poznamy nowego premiera?

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu, ogłaszając zwycięstwo partii Prawo i Sprawiedliwość. Frekwencja w tych wyborach była rekordowa, a głosy oddało ponad 21,9 miliona Polaków spośród 29,5 miliona uprawnionych do głosowania.

We wtorek rano, po godzinie 9, PKW udostępniła pełne wyniki wyborów na swojej stronie internetowej. Rzecznik PKW, Marcin Chmielnicki poinformował, że około godziny 12 odbędzie się konferencja prasowa, podczas której ogłoszone zostaną wyniki ze wszystkich obwodów.

Wyniki głosowania w wyborach do Sejmu przedstawiają się następująco:

-Prawo i Sprawiedliwość: 35,38%
-Koalicja Obywatelska: 30,70%
-Trzecia Droga: 14,40%
-Nowa Lewica: 8,61%
-Konfederacja: 7,16%
-Bezpartyjni Samorządowcy: 1,86%

Frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 74,38%.

Wyniki głosowania w wyborach do Senatu to:

-Prawo i Sprawiedliwość: 34,81%
-Koalicja Obywatelska: 28,91%
-Trzecia Droga: 11,50%
-Konfederacja: 6,75%
-Nowa Lewica: 5,29%
-Bezpartyjni Samorządowcy: 4,91%

Frekwencja w wyborach do Senatu wyniosła 74,31%.

Z danych PKW wynika, że uprawnionych do głosowania było 29 532 595 Polaków, a oddanych głosów było 21 984 555.

Kiedy poznamy nowego premiera?

Jak wygląda proces powołania nowego rządu, a w tym premiera?

Prezydent ma 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu na powołanie prezesa Rady Ministrów i reszty rządu. Premier musi przedstawić program działania Rady Ministrów Sejmowi w ciągu kolejnych 14 dni. Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu muszą odbyć się w ciągu 30 dni od dnia wyborów.

Co się dzieje w wypadku, jeśli proces powołania nowego rządu nie przebiegnie zgodnie z planem?

W takim przypadku Sejm podejmuje inicjatywę, a posłowie wybierają prezesa Rady Ministrów spośród kandydatów zgłoszonych przez siebie, jeśli nie zostanie powołana Rada Ministrów lub nie otrzyma wotum zaufania.

Podczas pierwszego posiedzenia nowego Sejmu obecny rząd musi złożyć dymisję. Następnie przewiduje się trzy kroki do wyłonienia rządu po wyborach. To prezydent odgrywa największą rolę i desygnuje premiera. Jeśli natomiast ta próba zakończy się niepowodzeniem, inicjatywę wówczas przejmuje Sejm. Gdyby i ta próba zakończyła się fiaskiem, inicjatywa wraca do prezydenta.

Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu zwołane przez prezydenta ma nastąpić w ciągu 30 dni od dnia wyborów. Tym samym w tym roku posiedzenia muszą się odbyć najpóźniej do 14 listopada.

Udostępnij: