Boisz się śmierci? Jak radzić sobie z lękiem przed umieraniem

Śmierć to coś, co czeka każdego. Chociaż osoby młode zwykle nie myślą o tym, że kiedyś umrą, z czasem ich świadomość się zwiększa i zdają sobie sprawę, że jest to nieuniknione. Niektórzy źle radzą sobie z tym faktem, a śmierć jest, czymś, czego boją się najbardziej. Jak zatem pogodzić się z tym, że kiedyś umrzemy?

Czym jest tanatofobia?

Tanatofobia to odczuwanie panicznego lęku przed śmiercią. Objawy tego schorzenia mogą być różne, ale najczęściej osoby cierpiące na tanatofobię są przekonane, że niedługo umrą, a strach wywołuje w nich niemal wszystko, zarówno czytanie o czyjejś śmierci, a także miejsca, które się z nią kojarzą np. cmentarze, kaplice czy pogrzeby.

Fobia ta nie musi dotyczyć wyłącznie lęku przed śmiercią siebie samego, ale także innych m.in. rodziny czy bliskich. Osoby bojąc się o życie innych, notorycznie sprawdzają, czy nie zagraża im niebezpieczeństwo (np. często, a wręcz uporczywie dzwoniąc i sprawdzając, czy z daną osobą wszystko jest w porządku).

Nie tylko ciągły niepokój może świadczyć o panicznym lęku przed śmiercią, Myślom, że umrzemy, albo odejdzie osoba nam bliska, często towarzyszą także objawy somatyczne takie jak przyspieszone tętno i oddech, duszności, drżenie rąk, nudności, wymioty, rozdrażnienie, potliwość czy bóle głowy.

Jak radzić sobie z lękiem związanym ze śmiercią?

Według lekarzy i specjalistów tanatofobia, czyli paniczny lęk przed śmiercią, może mieć swoje podłoże zakorzenione jeszcze z dzieciństwa. Doświadczenie, metody wychowawcze oraz to czy wychowywani byliśmy w nurcie religijnym, mogą mieć wpływ na to, jak postrzegamy kwestie śmiertelności.

Niewątpliwe paniczny lęk przez śmiercią, podobne jak inne zaburzenia oraz fobie, wymaga leczenia. Osoby cierpiące na tanatofobie powinny poddać się psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Udostępnij: