Pogrzeb Królowej Elżbiety II. Znana jest data.

8 września 2022 roku zmarła monarchini Wielkiej Brytanii, Królowa Elżbieta II. W mediach pojawiła się instrukcja brytyjskiego rządu, w której przekazano m.in. kiedy odbędzie się pogrzeb królowej.

Śmierć Królowej Elżbiety II

Stan zdrowia brytyjskiej monarchini w ostatnim czasie pogarszał się z dnia na dzień. Królowa odwołała wczorajsze spotkanie z Tajną Radą. W dniu dzisiejszym informowano o tym, że rzeczywiście monarchini czuje się coraz gorzej, jednak nic nie wskazywało na to, że niedługo potem Pała Buckingham przekaże tragiczne wieści.

Co prawda wielu domyślało się, że stan zdrowia królowej musi być poważny, gdyż przez cały dzień do pałacu zjeżdżali się wszyscy członkowie dynastii m.in. książę William, książę Karol z księżną Camillą, książę Andrzej, księżna Zofia.

Informacje o śmierci królowej Elżbiety II przekazała służba prasowa Pałacu Buckingham na Twitterze. Najdłużej panująca królowa w dziejach Wielkiej Brytanii odeszła w wieku 96 lat.

The King and The Queen Consort will remain at Balmoral this evening and will return to London tomorrow.  – napisano na oficjalnym profilu Buckingham Palace

W tłumaczeniu na język polski:

Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Małżeństwo Królewskie pozostanie dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu.

Pierwszą osobą po rodzinie królewskiej, która dowiedziała się o śmierci królowej był jej sekretarz Edward Young, który przekazał wieści premier Liz Truss, używając frazy „London Bridge is down” („Runął most londyński”). Później smutna wiadomość dotarła do 15 państw, na których czele stała królowa. Później powiadomionych zostało 36 przywódców wchodzących w skład Wspólnoty Narodów. Dopiero później wywieszono na bramie Pałacu Buckingham informację o śmierci monarchini.

Pogrzeb Królowej Elżbiety II

Według instrukcji, która wyciekła do mediów, pogrzeb monarchini Wielkiej Brytanii odbędzie się w dziewiątym dniu śmierci królowej. Wcześniej, bo w ciągu 24 godzin od stwierdzenia zgonu Elżbiety, ma dojść do oficjalnej proklamacji księcia Karola na króla Wielkiej Brytanii.

Szczegóły ceremonii nie są jeszcze znane.

Udostępnij: