Każdy z nas stara się o to, aby znajdować się w wyjątkowej przyjaźni, która będzie z nami do samego końca. Życie jednak płata różne scenariusze i nie zawsze mamy do czynienia ze zdrową przyjaźnią. Jak to zatem rozpoznać? Poznaj cechy zdrowej przyjaźni i dowiedz się jak ją budować.

Cechy

W zdrowej przyjaźni nie ma czegoś takiego jak dominującą część. Obie osoby są sobie równe i podchodzą do siebie z takim samym szacunkiem. Potrafią akceptować prywatne życie drugiej osoby i szanują przestrzeń prywatną oraz granice. Co więcej, w zdrowej przyjaźni panuje asertywność, dzięki czemu przyjaciele potrafią uniknąć konfliktów.

Zdrowa przyjaźń również cechuje się ogromnym zaufaniem i szczerością. Obie osoby potrafią powiedzieć co im leży na sercu, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku. Dodatkowo wiedzą, że mogą zaufać przyjacielowi pod każdym względem. Nie tylko wtedy, kiedy potrzebują dyskrecji czy pomocy, ale również w momentach, kiedy potrzebują wiedzieć, czy robią coś źle.

Korzyści płynące z tej relacji

Przede wszystkim stajemy się szczęśliwszymi osobami, pełnymi optymizmu i energii. Nasze poczucie własnej wartości znacznie wzrasta oraz zaczynamy doceniać samych siebie. Dzięki naszemu przyjacielowi możemy być sobą, a więc poprawia się nasza umiejętność bycia autentycznym. Uczucie samotności zaczyna być nam obce.

Dodatkowo zaczynamy lepiej radzić sobie z problemami, co ma duży wpływ na zmniejszenie poziomu stresu i nerwowość. Pobudza się w nas większa empatia i szacunek do siebie i innych. Przestajemy odczuwać strach i lęk w wielu sytuacjach, a jakość naszego życia znacznie się polepsza.

Jak budować zdrową przyjaźń?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką trzeba zrobić, to pracować nad kontrolowaniem i zarządzaniem emocjami. Jeśli nie potrafimy poprawnie się nimi posługiwać, to pozwalamy im, aby nam dyktowały jak funkcjonować. Kolejnym ważnym elementem zdrowej przyjaźni jest szacunek. Bez niego żadna relacja nie jest w stanie być zdrowa i trwała.

Równie ważna jest tolerancja i akceptacja. Każdy z nas ma wady i zalety. Wszyscy popełniamy błędy, na których się uczymy. W zdrowej przyjaźni jednak nie ma miejsca na wytykanie wszystkich potknięć, a jedynie na wspólną pracę, aby jutro było lepsze.

Warto również pamiętać, że w zdrowej przyjaźni nikt nie jest lepszy lub gorszy. Konkurencyjność nie powinna mieć miejsca, jeśli chcemy zbudować coś prawdziwego. Osiągnięcia dwóch osób (bez względu na ilość) posiadają taką samą wartość i wspólnie powinny być świętowane.

Zdrowa przyjaźń jest potrzebnym elementem w naszym życiu. Niesie za sobą wiele korzyści, które dotyczą nie tylko nas, ale również naszych przyjaciół oraz innych bliskich.

Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img