Jak budować zdrowe relacje z rodzeństwem?

Psychologowie są zdania, że posiadanie rodzeństwa jest prezentem dla dziecka. Dzięki temu dzieci dzielą wspólne doświadczenia, radości i smutki. Przy rodzeństwie młodsze dzieci szybciej się rozwijają i uczą, a starsze uczą odpowiedzialności za innych. Z tego powodu bardzo ważne jest to, żeby budować zdrowe relacje z rodzeństwem, także w dorosłym życiu. Sprawdź, jak to zrobić.

Posiadanie rodzeństwa to prawdziwy skarb

Posiadanie brata czy siostry to prawdziwy skarb. Rodzeństwo uczy się od siebie nawzajem wielu ważnych rzeczy. przede wszystkim odpowiedzialności, empatii, dzielenia się, cierpliwości, pracy zespołowej. Także radzenia sobie z trudnościami i frustracją oraz umiejętności przepraszania i wybaczania. Dlatego tak ważne jest, żeby budować zdrowe relacje z rodzeństwem, także w dorosłym życiu. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Najczęstsze powody konfliktów między rodzeństwem

Konflikty między rodzeństwem najczęściej spowodowane są poczuciem niesprawiedliwości i nierównym traktowaniem przez rodziców. Choć rodzice zawsze starają się traktować swoje dzieci sprawiedliwie, to nie zawsze im się to udaje. A to może rodzić w dzieciach poczucie krzywdy.

Naukowcy doszli do wniosku, że rodzice traktują najmłodsze dziecko najbardziej pobłażliwie i pozwalają mu na więcej, niż starszemu rodzeństwu. Od najstarszego dziecka oczekują większej samodzielności, odpowiedzialności i dojrzałości. Z kolei od środkowego nie wymagają aż tyle, przez to powodu często unika odpowiedzialności i jest bardziej beztroskie, niż reszta rodzeństwa.

Ponadto dzieci często rywalizują ze sobą o uwagę i zainteresowanie rodziców. Zdarza się, że powodem kłótni może być zazdrość o sukcesy brata lub siostry. Dlatego rodzice pod żadnym pozorem nie powinni porównywać ze sobą osiągnięć swoich dzieci. To nie tylko nie wpływa na nie motywująco, ale rodzi negatywne emocje. Rodzice nie powinni tworzyć rywalizacji między rodzeństwem.

Jak budować zdrowe relacje z rodzeństwem?

Zdarza się, że negatywne uczucia między rodzeństwem rzutują na dorosłe życie. Niewyjaśnione sprawy, dawne urazy i konflikty mogą tkwić w nas latami, co pogarsza jakość naszego życia.

Budowanie zdrowej relację z siostrą lub bratem jest niezwykle istotne. W tworzeniu poprawnych więzi między rodzeństwem najważniejszą rolę odgrywają rodzice, ich sposób wychowania i podejście do wszystkich swoich dzieci.

Ich zadaniem jest wzmacnianie poczucia wartości i samooceny u dzieci. Podkreślanie, że każde z nich posiada mocne strony, siły charakteru, które mogą być różne, jednak są równie ważne. Liczy się indywidualne podejście do każdego dziecka i zwracanie uwagi na jego potrzeby i oczekiwania.

Rodzice powinni także zachęcać dzieci do wspólnej zabawy i współpracy. Pokazywać im zalety spędzania czasu razem i zachęcać, by jak najczęściej to robili. To zaprocentuje na przyszłość.

Udostępnij: