Relacje z innymi ludźmi. Z kim warto się przyjaźnić?

Prawdziwy przyjaciel to skarb, jednak relacje z niektórymi ludźmi nam nie służą. Podpowiadamy, jak rozpoznać z kim warto się przyjaźnić

Relacje z innymi ludźmi

Choć jesteśmy istotami społecznymi, to nie wszystkie relacje nam służą. Tworzenie i podtrzymywanie więzi z niektórymi osobami może nam wręcz poważnie zaszkodzić. Osoby, których uważamy za swoich przyjaciół, mogą okazać się kimś zupełnie innym. Prawdziwy osąd sytuacji przesłaniają nam uczucia, wspomnienia i sentymenty.

Zdarza się, że trwamy w toksycznych relacjach z przyzwyczajenia, ze strachu lub bezradności. Wciąż usprawiedliwiamy zachowanie takiej osoby, wybaczamy i nie potrafimy się od niej uwolnić. Takie relacje nas ranią i z czasem mogą nam mocno zaszkodzić. Nie warto w nich tkwić wbrew sobie! Dlatego podpowiadamy, z kim warto się przyjaźnić.

Z kim warto się przyjaźnić?

Równowaga

W każdym związku, zarówno miłosnym, jak i przyjacielskim jednym z najważniejszych elementów jest równowaga, pomiędzy braniem a dawaniem. Jeśli to Ty ciągle inwestujesz więcej czasu, energii i zasobów, zastanów się nad podstawmy tej relacji. Być może druga osoba po prostu Cię wykorzystuje.

Zaufanie

Zaufanie to podstawa każdej relacji. Bez tego elementu przyjaźń nie jest możliwa. Jeśli nie masz pewności, czy druga osoba jest wobec Ciebie szczera, prawdomówna i lojalna, być może nie jest odpowiednim materiałem na przyjaciela.

Wsparcie

Dobry przyjaciel zawsze jest u Twego boku, wspiera Cię w trudnych momentach i motywuje do działania. Wiesz, że możesz na niego liczyć w każdej sytuacji i nigdy Cię nie zawiedzie. Jeśli nie możesz powiedzieć tego o osobie z którą jesteś blisko, lepiej zastanów się nad tą relacją.

Lojalność

Prawdziwy przyjaciel nie odwróci się od Ciebie, gdy powinie Ci się noga. Zawsze będzie Cię wspierał i stał przy Tobie. Jest lojalny i nie porzuci Cię w trudnych chwilach. Jeśli ktoś pamięta o Tobie tylko, gdy czegoś od Ciebie potrzebuje, wykorzystuje Cię do własnych celów i zostawia bez wahania, jeśli ktoś inny pojawi się na horyzoncie- to nie przyjaźń.

 

Udostępnij: