Moje dziecko jest nieśmiałe. Wskazówki dla rodziców, jak pomóc dziecku wejść do nowej grupy.

Nieśmiałość u dziecka nie jest niczym złym to naturalna reakcja, na to, co nowe i jeszcze obce dziecku. Dzieci wstydzą się znacznie bardziej niż dorośli, ponieważ nie mają jeszcze wyrobionej swojej własnej samooceny. To, czy czują się pewnie, głównie zależy od tego, jak oceniają je rodzice inne dzieci czy wychowawca. Nieśmiałość u dziecka ujawnia się w nowych sytuacjach i przy obcych dla niego ludzi.

Nieśmiałość w nowej grupie 

Okres wrześniowy jest szczególnie problematyczny, kiedy dziecko musi odnaleźć się w nowej grupie rówieśników i w nowym miejscu. Naturalne jest to, że dziecko może być nieśmiałe w pierwszych dniach oswajania się z nową sytuacją, ale to jest tylko etap, przejściowy. 

Wskazówki dla rodziców jak wprowadzić dziecko do grupy  

 • Daj dziecku czas z oswojeniem się, aby poczuło się bardziej swobodnie w nowym miejscu. Nie wymuszaj na nim przywitania się z rówieśnikami i nauczycielką. Zamiast tego zaproponuj dziecku zabawę, używaj spokojnego głosu.
 • Pozostań z dzieckiem w nowym miejscu do tego czasu, aż poczuje się swobodnie. Zachęcaj je do poznania nowego miejsca, ale bądź przy nim. Gdy dziecko poczuje się komfortowo, stopniowo oddalaj się od niego, ale żeby być w zasięgu jego wzroku.
 • Daj dziecku do zrozumienia, że w pełni rozumiesz, przez co przechodzi, że jego uczucia są w zupełności normalne.
 • Unikaj nadmiernego pocieszania dziecka. Nadmierne pocieszanie i przesadna reakcja, daje sygnał dziecku, że Ty jako rodzic także uważasz, że ta sytuacja jest straszna i niekomfortowa.   
 • Chwal dziecko za każdy postęp, nawet za nawiązanie kontaktu wzrokowego z obcą osobą czy przyłączenie się do zabawy. Używaj takich słów, jak jesteś odważny, bardzo podobało mi się Twoje zachowanie, jestem z Ciebie dumna.
 • Dawaj dziecku przykład bądź pewny siebie w kontaktach międzyludzkich przy dziecku. Witaj się z osobami, odwzajemniaj kontakt wzrokowy. Niech dziecko uczy się pewności siebie od Ciebie.

Jak pomóc dziecku w walce z nieśmiałością?

 • Zachęcaj dziecko do organizowania wspólnych zabaw z członkami rodziny lub z innymi dziećmi. Niech dziecko uczy się spędzać czas w większym gronie. 
 • Próbuj zapoznawać dziecko stopniowo z innymi dziećmi. Można zacząć od 1 do 2 dzieci, następnie od większej grupy rówieśników.
 • Zaproś do domu rodzinę, czy znajomych i zaplanuj z dzieckiem występ. Np. teatrzyk gdzie dziecko gra główną rolę, występ taneczny lub zaśpiewanie piosenki.  
 • Postaraj się zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe, basen, tańce gdzie będzie miało styczność z innymi dziećmi.
 • Przed każdym spotkaniem gdzie będzie większa liczba osób, poinformuj i wytłumacz dziecku, czego może się spodziewać, aby się nie stresowało tak bardzo.
 • Buduj u dziecka już od najmłodszych lat zdrowy system wartości
 • Staraj się uprzedzić innych, aby przy dziecku nie mówili o jego nieśmiałość.

 

Co to jest TUS? 

Pełna nazwa to Trening Umiejętność Społecznych jest to forma terapii dzieci nieśmiałych. Dzieci pod opieką wyspecjalizowanego trenera uczą się budować relacje społeczne oraz wypracowują sobie system zachowań przyjętych w społeczeństwie. Uczą się odróżniać złe i dobre zachowania, nazywać emocje oraz odczytywać gesty i mowę ciała. Zajęcia są prowadzone w formie zabaw edukacyjnych. Terapeuci również odgrywają scenki z życia społecznego, które mają przezwyciężyć nieśmiałość u dziecka.

Udostępnij: