Osoby urodzone w tym miesiącu mają najwyższe IQ!

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy miesiąc, w którym się urodziłeś, może mieć wpływ na twoje zdolności intelektualne? Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieprawdopodobne, badania naukowe sugerują pewne korelacje między porą roku urodzenia a różnymi aspektami życia, w tym zdolnościami kognitywnymi. Szczególnie jednym miesiącem urodzenia przypisuje się wyższe średnie IQ – mowa o wrześniu.

  Dlaczego wrzesień?

  Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Toronto, dzieci urodzone we wrześniu, które zazwyczaj są najstarsze w swoich klasach, mają tendencję do lepszego radzenia sobie w szkole, a późniejsze testy inteligencji (IQ) również wykazują, że mogą one osiągać wyższe wyniki. Ale co sprawia, że wrzesień ma takie znaczenie?

  1. Dojrzałość szkolna - Dzieci urodzone we wrześniu często zaczynają szkołę jako najstarsze w swojej grupie wiekowej, co może dawać im przewagę w dojrzałości oraz rozwój intelektualny i społeczny na start.
  2. Rozpoczęcie roku szkolnego - We wrześniu rozpoczyna się rok szkolny w wielu krajach, co oznacza, że dzieci te są "pierwsze" do nauki nowych koncepcji, mając świeże i wypoczęte umysły po letnich wakacjach.
  3. Czynniki środowiskowe - Niektóre badania sugerują, że warunki środowiskowe, takie jak dostępność sezonowych składników odżywczych dla matki w czasie ciąży, mogą również wpływać na rozwój płodu.
    Zdjęcie Osoby urodzone w tym miesiącu mają najwyższe IQ! #1 Wpływ socjoekonomiczny

  Nie można ignorować również wpływu czynników socjoekonomicznych. Dzieci urodzone w różnych porach roku mogą doświadczać różnych początkowych warunków życia, w zależności od tego, co dzieje się w ich rodzinach i otoczeniu społecznym w momencie ich narodzin i pierwszych lat życia. Rodziny, planujące ciążę i potencjalne narodziny na wrzesień, mogą być również różne pod względem dostępu do zasobów edukacyjnych i zdrowotnych, co również może wpływać na wyniki edukacyjne ich dzieci.

  Zastrzeżenia

  Warto jednak pamiętać, że choć badania mogą wskazywać na pewne trendy, nie determinują one indywidualnych osiągnięć każdej osoby. Inteligencja jest wielowymiarowa i uwarunkowana genetycznie, ale także znacznie kształtowana przez środowisko, dostęp do edukacji, wsparcie rodziny i inne czynniki.

  Podsumowanie

  Choć osoby urodzone we wrześniu mogą mieć statystycznie nieco lepsze starty w edukacji, co przekłada się na wyższe wyniki w testach IQ, każdy ma potencjał do rozwoju i osiągnięć. Ważne jest, aby pamiętać, że każde dziecko jest inne, a sukces w życiu zależy od wielu różnych czynników, nie tylko od miesiąca urodzenia.

   

  Udostępnij: