Najnowsze badania ujawniają, w jaki sposób ciąża wpływa na kobiecy mózg. Co zaskakujące, niektóre zmiany mogą utrzymywać się przez kilka lat po narodzinach dziecka. Co dokładnie dzieje się z kobiecym mózgiem w tym wyjątkowym czasie?
- Czy ciąża może zmienić kobiecy mózg?
- Jak zmienia się mózg kobiety w ciąży?
- Zaskakujące zmiany, których się nie spodziewano
- Wcześniejsze badania biomedyczne ignorowały kobiece zdrowie
Ciąża to czas pełen zmian w ciele kobiety, ale najnowsze badania pokazują, że wpływ tego okresu sięga także do mózgu. Okazuje się, że w trakcie ciąży w mózgu zachodzą zmiany, które mogą trwać długo po narodzinach dziecka. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące i z pewnością zmieniają nasze rozumienie tego, jak intensywnie ciało kobiety przystosowuje się do roli matki.
Czy ciąża może zmienić kobiecy mózg?
W najnowszym wydaniu czasopisma naukowego Nature Neuroscience opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara.
ZOBACZ TAKŻE: Ulga na dziecko w 2025 roku! Te osoby nie będą mogły z tego skorzystać!
Okazało się, że zmiany hormonalne zachodzące w trakcie ciąży mają wpływ nie tylko na ciało, ale także na strukturę mózgu kobiety.
W pewnych częściach mózgu dochodzi do zmniejszenia rozmiaru, co ma na celu poprawę połączeń między różnymi obszarami.
Zaskakującym odkryciem było także to, że niektóre rejony mózgu kobiety pozostają nietknięte tymi zmianami.
Jak zmienia się mózg kobiety w ciąży?
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego skupiły się na zdrowej 38-letniej kobiecie, Dr. Elizabeth R. Chrastil, profesorce tej uczelni, która zaszła w ciążę dzięki metodzie in vitro.
Badania trwały przez dwa lata. Zaczęły się trzy tygodnie przed poczęciem i obejmowały także okres po urodzeniu dziecka.
Dr. Emily Jacobs, jedna z badaczek, poinformowała na łamach Nature Neuroscience, że kobieta przeszła 26 skanów rezonansu magnetycznego (MRI) oraz miała wykonane badania krwi. Wyniki porównano z danymi ośmiu kobiet, które nie były w ciąży.
Okazało się, że już w dziewiątym tygodniu ciąży dochodzi do zmniejszenia grubości kory mózgowej i objętości istoty szarej, ważnej tkanki, odpowiedzialnej za przetwarzanie informacji i złożonych procesów myślowych.
W trzecim trymestrze ciąży zauważono także wzrost istoty białej oraz zmiany w mikrostrukturze płynu mózgowo-rdzeniowego. Ten płyn ma kluczowe znaczenie, ponieważ odżywia mózg, chroni go i pomaga usuwać zbędne produkty uboczne.
Naukowcy zaznaczyli, że niektóre zmiany w mózgu kobiety znikają po kilku tygodniach, ale inne mogą utrzymywać się nawet dwa lata po porodzie.
Zaskakujące zmiany, których się nie spodziewano
Wyniki badań skomentowała również polska influencerka, Kasia Gandor, specjalizująca się w biotechnologii, która zwróciła uwagę na niezwykłość tych odkryć.
Widziałam to badanie obiegające TikTok w kontekście '2472 powody, dla których nie będę mieć dzieci', ale ja nie interpretuję go w ten sposób. Dowodzi dla mnie ono niesamowitej neuroplastyczności naszych kopuł i wskazuje na gigantyczną lukę w wiedzy, która mam nadzieję, że zostanie jak najszybciej uzupełniona – zaznaczyła Kasia Gandor, umieszczając wpis na Instagramie
Wcześniejsze badania biomedyczne ignorowały kobiece zdrowie
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego zaznaczają, że wciąż jest wiele nieodkrytych kwestii dotyczących neurobiologii ciąży, głównie dlatego, że w przeszłości badania biomedyczne pomijały zdrowie kobiet.
Biorąc pod uwagę, że każdego roku około 208 milionów kobiet zachodzi w ciążę, to ogromna luka, którą trzeba wypełnić.
Kasia Gandor również zwróciła uwagę na tę kwestię w swoim wpisie. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego mogą stać się punktem wyjścia do dokładniejszego badania, jak ciąża wpływa na mózg kobiety.
Może to pomóc lepiej zrozumieć m.in. przyczyny depresji poporodowej i poprawić diagnostykę w tym zakresie.
Źródło zdjęć: Canva, Instagram