Rodzice po czasie żałują, że mają dzieci? Badania mówią jasno

Wiele osób świadomie decyduje się, że nie chce mieć dzieci. Czy na starość zaczynają żałować, że nie doczekali się potomstwa? Naukowcy przeprowadzili badania, a ich wyniki mogą niejedynych zaskoczyć.

Dylemat z posiadaniem dzieci

Decyzja o posiadaniu lub nieposiadaniu dzieci może być jednym z najważniejszych wyborów w życiu każdej osoby. Niektórzy chcą mieć dzieci w młodym wieku, podczas gdy inni decydują się na to w późniejszych latach lub wcale. Bezdzietność staje się coraz bardziej powszechna w dzisiejszym społeczeństwie.

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci wiele się zmieniło w naszym społeczeństwie. Kobiety zyskały większą niezależność i wolność wyboru, a koncepcja rodziny uległa nieco zmianie. Wiele osób decyduje się na karierę, podróże, wolność i niezależność, zamiast na posiadanie dzieci. Bezdzietność jest często uważana za akceptowalną opcję życiową, a niektórzy ludzie uważają, że ich życie byłoby mniej szczęśliwe, gdyby mieli dzieci.

Chociaż część bezdzietnych w późniejszych latach żałuje swojej decyzji, badania pokazują również, że osoby, które nie zdecydowały się na potomstwo, często prowadzą szczęśliwe i spełnione życie. W tym miejscu warto podkreślić, że bezdzietność nie oznacza, że ​​życie jest mniej wartościowe czy mniej spełnione. Każda decyzja dotycząca posiadania dzieci jest przecież wyborem indywidualnym i zależy od wielu czynników.

Bezdzietni żałują, że nie mają dzieci?

Od lat wiele naukowców przygląda się tematowi bezdzietności. Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Michigan State University z USA opublikowane w kwietniu tego roku, jasno wykazują, że dużo częściej żałują osoby, które jednak posiadają potomstwo, niż Ci, którzy świadomie zrezygnowali z rodzicielstwa.

Nie znaleźliśmy dowodów potwierdzających tezę, że starsi bezdzietni dorośli odczuwają w życiu więcej żalu niż ich rówieśnicy, którzy są rodzicami -  czytamy w oświadczeniu autorów badania - Właściwie to starsi rodzice mieli większą potrzebę zmienienia czegoś w swoim życiu

Mało który rodzić w rozmowie z innymi osobami przyzna, że żałuje, iż zdecydował się na dzieci. Temat ten wciąż jest tabu w naszym społeczeństwie. Ludzie często uważają, że posiadanie dzieci to jedna z największych radości w życiu i że decyzja o nieposiadaniu potomstwa jest zwyczajnie dziwna. Jednakże, jak pokazują powyższe badania, niektórzy ludzie faktycznie żałują swojej decyzji o posiadaniu dzieci.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że powodów takiego żalu może być wiele. Niektórzy rodzice czują się przytłoczeni odpowiedzialnością za wychowanie dzieci, szczególnie w przypadku, gdy pojawiają się problemy zdrowotne, finansowe lub związane z zachowaniem. Inni mogą odczuwać brak wolności i czasu dla siebie, ponieważ ich życie jest całkowicie poświęcone na rzecz dzieci.

Zobacz także: Bezdzietni żałują, że nie mają dzieci? Niekoniecznie. Naukowcy mają dowody

Udostępnij: