Twoje dziecko dorasta bardzo szybko. Nawet wtedy, kiedy wydaje ci się, że nadal jest małe i potrzebuje przytulania i czułości, ono właśnie zaczęło wchodzić w okres nastolatka. To nie znaczy, że nie ma takich samych potrzeb, ale powinniśmy je wyrażać w nieco inny sposób. Czego potrzebuje twoje nastoletnie dziecko?
Nastolatki poszukują swojej tożsamości, a równocześnie stawiają czoła wyzwaniom dorastania, jako rodzice, opiekunowie czy nauczyciele, mamy ogromny wpływ na kształtowanie ich wartości, postaw i relacji z otaczającym światem. Komunikacja odgrywa kluczową rolę w budowaniu zdrowych stosunków z młodzieżą, a właściwe słowa mogą mieć znaczący wpływ na ich rozwój emocjonalny i społeczny. Poznaj 10 zdań którymi dasz wsparcie i miłość.
Wyrażanie uczuć
Dla każdego rodzica, który dzieli swoje życie z nastolatkiem, zrozumienie, że ciągłe powtarzanie słów "Kocham cię" i próby przytulania nie zawsze są najlepszymi metodami poprawy relacji, jest kluczowe.
Niewielu z nich ma ochotę na buziaki i objęcia od swoich rodziców, zwłaszcza w porównaniu z okresem przedszkolnym, kiedy to takie gesty były naturalne. Dla nastolatka językiem rodzicielskiej miłości są zupełnie inne przejawy uwagi.
Ważne jest, aby dostosować swoje podejście do potrzeb i oczekiwań nastolatka, tworząc tym samym zdrową i zrównoważoną relację.
Potrzeby nastolatków
Na co dzień może wydawać się, że nie bardzo rozumiemy potrzeby naszych pociech. Kierowane przez nas polecenia, jakby do nich nie trafiają.
Melanie McNally psycholog kliniczna i trenerka mózgu, zwraca uwagę na kilka gestów i zdań, jakie rodzic kieruje do swojego dziecka. Istnieją momenty, w których dziecko widzi, że rodzicowi zależy na nim. Są to momenty kiedy:
-
podczas rozmowy z dzieckiem, nie używamy telefonu
-
wiemy, co lubi nasze dziecko i pamiętamy o tym
-
rozmawiamy z dzieckiem, zadając mu pytania, które świadczą o ty, ze go słuchamy
"W pracy z nastolatkami moje podejście do pokazywania im, że mi zależy, jest dość proste. Słucham, daję przestrzeń i jestem ciekawa tego, co mają do powiedzenia" – mówi psycholog kliniczna
10 zdań dla nastolatków
McNelly wskazuje na konkretne nawyki, które przekazują dziecku sygnały o naszym wsparciu, miłości i zainteresowaniu.
Należą do nich między innymi:
-
utrzymywanie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy,
-
zapewnienie przestrzeni do wyrażania własnych opinii,
-
słuchanie z uwagą i próba zrozumienia perspektywy nastolatka,
-
powstrzymywanie się od oceniania i narzucania własnych poglądów.
Bardzo ważną kwestią jest danie poczucia nastolatkowi bycia sobą, bez poczucia osądzania czy narzucania mu światopoglądu, istotne jest również bezpośrednie wyrażanie uczuć. Zastosuj te 10 zdań i popraw relacje z dzieckiem:
- Twoje włosy/stylówka/makijaż/paznokcie wyglądają dziś świetnie.
- Dziękuję, że pomogłeś młodszemu bratu przygotować się rano do wyjścia. Bardzo to doceniam.
- Co masz ochotę zjeść dziś na kolację?
- Podwieźć cię dziś do szkoły, czy chcesz iść/jechać sam?
- W Librusie jest informacja, że świetnie zdałeś test. To cudownie. W jaki sposób to uczcimy?
- Pamiętasz tę bluzę, o której mi mówiłeś? Udało mi się trochę zaoszczędzić. Chodźmy na zakupy.
- Jeśli nie masz na wieczór planów, to może razem obejrzymy serial/pogramy w planszówkę?
- Co masz ochotę robić w ten weekend? Myślałam o wspólnym wyjeździe na wycieczkę.
- Jak się ma XYZ [przyjaciel]? Ostatnio mówiłeś, że ma w domu słabszy moment.
- Jestem z ciebie naprawdę dumna, że osiągnąłeś... [jakieś konkretne osiągnięcie].
Warto o tym pamiętać podczas każdej rozmowy z dzieckiem. Wypowiedziane w ten sposób słowa, pomagają w lepszym rozumieniu dziecka, a także dają mu poczucie bycia słuchanym i rozumianym.