Czy godzina narodzin dziecka ma znaczenie? To pytanie, które może wydawać się błahe, szczególnie w kontekście porodu naturalnego, gdzie moment przyjścia na świat malucha wydaje się być całkowicie przypadkowy. W końcu to dziecko samo decyduje, kiedy jest gotowe, aby pojawić się na świecie, niezależnie od pory dnia czy nocy. Jednak najnowsze badania sugerują, że godzina narodzin może mieć większy wpływ na zdrowie matki i dziecka.
W przeciwieństwie do cesarskiego cięcia, w którym można zaplanować dzień i godzinę, poród naturalny jest nieprzewidywalny. Dziecko przychodzi na świat wtedy, gdy jest na to gotowe, niezależnie od tego, czy to środek nocy, wczesny poranek, czy popołudnie.
Jednak choć moment narodzin wydaje się być przypadkowy i naturalny, badania pokazują, że okoliczności, w jakich dochodzi do porodu, mogą mieć znaczący wpływ na jego przebieg. Nie chodzi tu jednak o samą godzinę, ale o to, jak długo lekarz odbierający poród jest już na dyżurze. Zmęczenie personelu medycznego, który od wielu godzin jest w pracy, może wpłynąć na zdrowie zarówno matki, jak i dziecka.
Jaki wpływ na dziecko i matkę ma godzina narodzin?
Okazuje się, że wcale nie chodzi o układ gwiazd czy horoskopy, ale o to, jak długo lekarz, który przyjmuje poród, jest już na dyżurze. Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie przeanalizowali, jak długo lekarze byli na służbie przed przyjęciem porodu i jakie miało to konsekwencje dla zdrowia matki i dziecka.
Wyniki badań są zaskakujące. Choć sama godzina narodzin nie wpływa na przebieg porodu, to zmęczenie lekarza może mieć znaczący wpływ. Okazało się, że porody, które były prowadzone przez lekarzy po dziewiątej godzinie pracy, częściej kończyły się komplikacjami. Zarówno matki, jak i noworodki wykazywały gorsze parametry zdrowotne. W szczególności u kobiet rosło ryzyko nadmiernej utraty krwi, a u dzieci częściej notowano problemy związane z niedotlenieniem.
Jednak ryzyko powikłań zmniejszało się, gdy lekarz kończył zmianę, a nowy, wypoczęty zespół przejmował opiekę nad pacjentką. Wyniki tych badań podkreślają, jak ważne jest, aby personel medyczny był w pełni wypoczęty, szczególnie podczas tak kluczowych momentów jak poród.
Zobacz także: Czy godzina narodzin dziecka naprawdę ma znaczenie?