Z wiekiem każdy z nas stara się zostać fizycznie niezależną osobą. Rozpoczynamy samodzielne życie i nie chcemy, aby ktoś nam to odbierał. Emocjonalna niezależność jest tak samo ważna, jak ta fizyczna. Pozwala rozwijać szacunek do samego siebie oraz miłość. Ma ogromny wpływ na relacje z innymi ludźmi i pozwala budować zdrowe związki.

Emocjonalna niezależność i jej zalety

Na czym dokładnie polega ten rodzaj niezależności? Przede wszystkim w odpowiednich sytuacjach to ty jesteś dla siebie na pierwszym miejscu. Jeśli tkwisz w relacji, która nie daje ci szczęścia lub rani, to potrafisz odejść, mimo że żywisz uczucia do drugiej osoby. Jeśli ktoś wmawia ci, że do czegoś się nie nadajesz lub jesteś w czymś beznadziejny, to nie bierzesz sobie tych słów do serca, bo wiesz, że nie były one prawdziwe i szczere. Tym właśnie objawia się szacunek do samego siebie – nie tylko wtedy, kiedy nie pozwalasz drugiej osobie cię obrażać, ale również wtedy, kiedy nie pozwalasz jej słowom wbić szpilki w twoje serce i na długo pozostać w pamięci.

Jeśli pragniesz rozwinąć w sobie emocjonalną niezależność, to musisz poznać pewne rzeczy, które pomogą ci zrozumieć swoje emocje, otoczenie, a przede wszystkim – samego siebie.

Louise L. Hay

Krytykujesz siebie od lat, ale to nie działa. Spróbuj więc schlebiać sobie i zobacz, co się stanie.

Ludzie mają w zwyczaju wytykać sobie to, co negatywne. W ten sposób niszczymy poczucie własnej wartości, co sprawia, że jesteśmy podatni na słowa innych. Jeśli tylko zaczniemy dostrzegać swoje pozytywne strony, to żadna toksyczna krytyka z ust innych nie będzie stanowiła dla nas zagrożenia.

Stacey Charter

Nie powierzaj swojego szczęścia i poczucia własnej wartości komuś innemu. Tylko Ty możesz ponosić za to odpowiedzialność. Jeśli nie potrafisz kochać i szanować siebie – nikt inny nie będzie w stanie tego dokonać.

Wszystko jest jasne. To od nas zależy, jak będziemy szli przez życie. Jedynie my sami jesteśmy w stanie zadbać o swoje szczęście i miłość. Nikt inny nam tego nie da. Nikt inny nam tego nie zastąpi. My sami musimy nad tym pracować, aby było to szczere i autentyczne.

M. Scott Peck

Dopóki nie nauczysz się doceniać siebie, nie docenisz swojego czasu. Dopóki nie nauczysz się doceniać swojego czasu, nic nie osiągniesz.

Biorąc do serca negatywne słowa drugiego człowieka, poświęcamy na to dużo rozmyśleń, które pochłaniają nasz czas. Zamiast skupiać się na tym, co dla nas dobre (psychicznie i fizycznie), to analizujemy słowa człowieka, który jedynie chciał nas zranić. Przez to też marnujemy czas, który tak naprawdę możemy wykorzystać, aby budować naszą przyszłość.

Dan Coppersmith

Nasz szacunek do samego siebie wpływa na nasze wybory. Za każdym razem, gdy działamy w harmonii z naszą autentyczną jaźnią i sercem, zasługujemy na własny szacunek. To takie proste. Każdy wybór ma znaczenie.

Brak emocjonalnej niezależności wpływa na nasz proces podejmowania decyzji. Skupiamy się na tym, co jest nam tak naprawdę niepotrzebne. Wierzymy, że negatywne słowa drugiego człowieka były prawdziwe, a więc musimy coś z tym zrobić. W rzeczywistości jednak decyzje podejmowane pod tym kątem są dla nas szkodliwe. Prowadzą nas w ślepy zaułek, z którego trudno nam znaleźć wyjście.

Les Brown

Czyjaś opinia o Tobie nie musi stać się Twoją rzeczywistością.

To bardzo proste i nawiązuje do poprzedniego cytatu. My sami powinniśmy określić, czy opinie innych są warte naszej uwagi i czy faktycznie mają w sobie jakąś prawdę. My decydujemy, co będzie miało wpływ na nasze życie i nie możemy pozwolić na to, żeby negatywne i toksyczne opinie innych osób przejęły nad nami kontrolę.

John Lennon

Kazali nam wierzyć, że każdy z nas jest połową pomarańczy i że życie ma sens, wyłącznie gdy odnajdziesz tę drugą. Nie mówili nam, że rodzimy się kompletni i na nikim w naszym życiu nie spoczywa odpowiedzialność za wypełnienie tego, co nam brakuje.

Druga osoba nie jest w stanie wypełnienia tego, czego nam brakuje lub jest niedoskonałe. Jedynie od naszej pracy zależy, jak bardzo się rozwiniemy i w jakim kierunku to pójdzie. Zrzucanie tej odpowiedzialności na kogoś nie przyniesie pozytywnych skutków.

Rafael Vidac

Kiedy odkryjesz, że możesz być swoim największym fanem, porzucisz nawyk błagania o akceptację u innych.

Dopóki nie podziwiamy samych siebie, to szukamy tego podziwu w oczach innych. Zaczynamy oszukiwać siebie i swoje otoczenie. Jeśli jednak nauczymy się być własnym fanem, to będziemy w stanie iść przez życie bez szukania na siłę akceptacji, która sama przychodzi, jeśli tylko wykazujemy szacunek do samego siebie.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img