Nawet 44 tysiące złotych na "Ciepłe mieszkanie"! Jak zdobyć dotacje?

"Ciepłe mieszkanie" to kolejny program dla właścicieli mieszkań. Do zyskania nawet dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych na wymianę okien, drzwi i ogrzewania! Sprawdź, jak zdobyć dotacje! Jakie warunki trzeba spełnić, żeby je uzyskać?

    Rusza program „Ciepłe mieszkanie”- jakie są jego warunki?

    Program „Ciepłe mieszkanie” to odpowiednik programu "Czyste powietrze", który skierowany jest dla mieszkańców zabudowy wielorodzinnej. Został stworzony z myślą o poprawie jakości powietrza i redukcji emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych. Jego głównym celem jest zachęcenie mieszkańców budynków wielorodzinnych do wymiany źródeł ciepła, takich jak piece, na bardziej ekologiczne i efektywne technologie grzewcze.

    Ekstra pieniądze na wymianę okien, drzwi i ogrzewania

    To nie wszystko, można też podłączyć lokal do efektywnego zbiorczego źródła ciepła w budynku czy do sieci ciepłowniczej. Dofinansowywana jest także wymiana okien i drzwi,czy wykonanie lub modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

    Jak informuje wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski dzięki programowi "Ciepłe mieszkanie" można wymienić m.in. przestarzałe, wysokoemisyjne, nieekologiczne piece „kopciuchy” na kotły gazowe, kotły na pellet drzewny, ogrzewanie elektryczne, czy pompy ciepła.

    Do zyskania nawet dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych!

    Maksymalna dotacja dla właścicieli i najemców lokali to ok. 44 tys. zł. Dla wspólnot - 375 tys. zł - informuje Paweł Mirowski. 

    Pieniądze te pozwolą na pokrycie znacznej części kosztów związanych z modernizacją. Wpłynie to na wkład w walkę ze zanieczyszczeniem powietrza oraz zmniejszenie wpływu na zmiany klimatyczne.

    Ministerstwo szacuje, że program obejmie co najmniej 80 tysięcy lokali mieszkalnych zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych.

    Jak można zyskać dofinansowanie?

    Paweł Mirowski tłumaczy, w jaki sposób można zgłosić się po dodatkowe pieniądze. Są one  przyznawane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, za pośrednictwem poszczególnych gmin:

    Polega to na tym, że np. właściciel mieszkania zgłasza się do swojego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i informuje go o chęci uczestnictwa w programie i wymianie kopciucha. Następnie gmina - i to już zależy od niej samej, czy zbierze kilku czy kilkudziesięciu chętnych - w imieniu swoich mieszkańców występuje do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska z wnioskiem o przyznanie środków. Po otrzymaniu środków gmina podpisuje umowy z mieszkańcami i po realizacji inwestycji wypłaca im dotacje - tłumaczy Mirowski.

    Nabór wniosków trwa od piątku, 29 września, dokumenty można złożyć przez Internet, a sam proces jest bardzo prosty.

    Udostępnij: