Rekrutacja kobiet do wojska w 2024. Jakie kwalifikacje są potrzebne?

W okresie od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. odbędzie się proces kwalifikacji wojskowej, podczas którego spodziewanych jest 230 000 uczestników. Wojsko będzie również rozważać kobiety, pod warunkiem, że spełniają odpowiednie kwalifikacje, zwłaszcza w obszarze zawodów medycznych.

Rekrutacja kobiet do wojska w 2024. Jakie kwalifikacje są kluczowe dla udziału w komisji?

W okresie od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. odbędzie się proces kwalifikacji wojskowej, podczas którego spodziewanych jest 230 000 uczestników. Wojsko będzie również rozważać kobiety, pod warunkiem, że spełniają odpowiednie kwalifikacje, zwłaszcza w obszarze zawodów medycznych.

Wojsko będzie zainteresowane osobami, które ukończyły studia na określonym kierunku:

  • analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, medycyna, stomatologia, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, weterynaria oraz dziedziny związane z psychologią.

  • osoby z wykształceniem w zakresie technik farmaceutycznych oraz technik weterynaryjnych.

Wymagania rekrutacyjne u kobiet

W 2024 roku, Wojsko Polskie będzie poszukiwało kobiet posiadających wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe niezbędne do wykonywania specjalistycznych zawodów. Wśród poszukiwanych specjalności znajdują się dziedziny medycyny, weterynarii, żeglugi morskiej oraz lotnictwa. Wojsko jest zainteresowane kandydatkami, które mają doświadczenie lub kwalifikacje jako psychologowie, rehabilitanci, radiolodzy, diagnosty laboratoryjni, informatycy, teleinformatycy, nawigatorzy oraz tłumacze.

Szczegółowe wymagania dotyczące wykształcenia i doświadczenia określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023 roku. Zgodnie z tymi przepisami, kobiety posiadające odpowiednie kwalifikacje są zobowiązane do stawienia się na kwalifikacji wojskowej.

Wojsko Polskie docenia różnorodność umiejętności i wiedzy, poszukując wykwalifikowanych kobiet, które mogą wnieść cenne doświadczenie i umiejętności do swoich szeregów. Otwiera to możliwość dla kobiet, które chcą służyć krajowi i społeczeństwu, wykorzystując swoje profesjonalne umiejętności w wojskowych środowiskach specjalistycznych. Znalezienie właściwych kandydatek na te różnorodne stanowiska jest kluczowe dla wszechstronnego i efektywnego funkcjonowania Wojska Polskiego w dynamicznym i wymagającym środowisku współczesnych wyzwań.

Dokładne wymagania są sprecyzowane w rozporządzeniu, które brzmi następująco:

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 13 lipca 2023 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej

Na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa grupy kobiet, których dotyczy obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej, grupy kobiet poddane temu obowiązkowi oraz stanowiska służbowe lub funkcje, na które przeznacza się kobiety do służby wojskowej.

§ 2. Kobiety, w wieku określonym w art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, które w danym roku szkolnym lub akademickim kończą:

1) studia na kierunku: analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, lekarskim, lekarsko-dentystycznym, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, weterynaria oraz związanym z kształceniem w zakresie psychologii,

2) naukę w zawodach technik farmaceutyczny oraz technik weterynarii

- poddaje się obowiązkowi stawienia się w tym roku do kwalifikacji wojskowej, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do służby wojskowej.

§ 3. Kobiety przeznacza się na stanowiska służbowe lub funkcje w korpusie osobowym medycznym, których wykaz jest określony w załączniku do rozporządzenia.

§ 4. 1. Żołnierza - kobiety nie wyznacza się na stanowisko i nie powierza funkcji, o których mowa w § 3, w przypadku gdy żołnierz - kobieta jest w ciąży lub karmi dziecko piersią, w przypadku gdy na stanowisku służbowym są wykonywane prace uciążliwe, niebezpieczne lub szkodliwe dla zdrowia, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 176 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465).

2. Żołnierza - kobietę wyznacza się na stanowisko służbowe i powierza funkcje, o których mowa w § 3, w przypadku gdy są spełnione warunki bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 23715 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

§ 5. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 2, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.1)

                                                                                                                          Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 821 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641).

                                                                                                                    Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów

                                                                                                                         z dnia 13 lipca 2023 r. (Dz. U. Poz. 1520)

Skąd wojsko będzie miało informacje dotyczące kobiet?

W przypadku wprowadzenia obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej przez kobiety:

  • rektorzy lub dyrektorzy szkół są zobowiązani przesłać do szefa wojskowego centrum rekrutacji, właściwego ze względu na siedzibę szkoły, imienny wykaz kobiet, które kończą naukę w danym roku kalendarzowym.

  • szef wojskowego centrum rekrutacji, właściwy ze względu na siedzibę szkoły, o której mowa w punkcie 1, jest zobowiązany przesłać szefowi wojskowego centrum rekrutacji, właściwemu ze względu na miejsce pobytu stałego kobiet lub miejsce ich czasowego pobytu trwającego ponad 3 miesiące, imienne wykazy kobiet podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

  • szefowie wojskowych centrów rekrutacji po otrzymaniu wykazów, o których mowa w punkcie 2, przesyłają je wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) w celu wezwania kobiet do kwalifikacji wojskowej. Wykazy te uzupełniają dodatkowym zestawieniem kobiet, o których mowa w punkcie 5.

Udostępnij: