Nadchodzą zmiany! Szef nie wypłaci już zasiłku chorobowego!

W umowie koalicyjnej Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy zawarto punkty programowe oraz zapowiedzi reform, a wśród nich m.in. zmiany w finansowaniu zwolnień lekarskich. Zgodnie z nimi już niedługo to nie szef będzie odpowiedzialny za wypłacanie zasiłku chorobowego dla pracownika. Fakt informuje, że „to państwo już od pierwszego dnia choroby ma wziąć na siebie ciężar wypłaty zasiłku chorobowego”.

  Nadchodzą zmiany w zasiłkach chorobowych

  Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica w umowie koalicyjnej, punkcie 12 zatytułowanym: „Przywrócimy korzystne warunki do rozwoju działalności gospodarczej” zapowiadają wiele zmian. Wśród nich wprowadzenie nowej zasady, że wynagrodzenie chorobowe pracownika już od pierwszego dnia będzie płacone przez ZUS. Oznacza to, że już niebawem obowiązek ten zostanie zdjęty z pracodawcy.

  Odejdziemy od opresyjnego systemu podatkowo – składkowego m.in. poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej. Potężny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w ostatnich latach musi być zatrzymany. – informuje Fakt powołując się na ustalenia koalicyjne.

  W 2022 roku wynagrodzenia chorobowe kosztowały 11 mld złotych!

  Warto dodać, że dane wskazują na fakt, iż Polacy najczęściej biorą zwolnienie lekarskie na krótki okres od 3 do 5 kilka dni. Tylko 2022 roku pracodawcy wydali prawie 11 mld złotych na wynagrodzenia chorobowe pracowników!

  Jak to wygląda obecnie? Kto wypłaca świadczenie chorobowe?

  Przypomnijmy, że zgodnie z obecnie funkcjonującymi przepisami pracodawcy przez 33 dni opłacają zwolnienie chorobowe pracowników (lub 14 dni w przypadku osób w wieku 60 plus), a dopiero od 34 dnia obowiązek ten przechodzi na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

  Pracownik na zwolnieniu lekarskim, także podczas pobytu w szpitalu, otrzymuje 80 procent swojego wynagrodzenia. Warto wspomnieć, że Lewica w kampanii wyborczej obiecywała podniesienie chorobowego do 100 proc. wynagrodzenia, nie zostało to jednak ujęte w umowie.

  Będzie to korzyść dla przedsiębiorców

  Zmiana ta przyniesie sporą korzyść przedsiębiorcom, których koszty prowadzenia działalności znacząco wzrosły w ostatnim czasie. Dzięki nowemu rozwiązaniu pracodawca nie musiałby już wypłacać chorobowego pracownikowi, przekazując ten obowiązek Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

  Udostępnij: