Nowy podatek uderzy w portfele właścicieli samochodów!

W 2024 roku w Polsce zostanie wprowadzona nowa opłata, który bez wątpienia uderzy we właścicieli samochodów. Chodzi o nowy rodzaj opodatkowania dla właścicieli samochodów z silnikami spalinowymi w krajach Unii Europejskiej. Ile wyniesie „podatek spalinowy”?

  Nowy podatek uderzy we właścicieli samochodów!

  Nowy podatek ekologiczny od samochodów, zwany podatkiem spalinowym uderzy w portfele kierowców już od nowego roku. W 2024 roku planowane jest wprowadzenie nowego rodzaju opodatkowania dla właścicieli samochodów z silnikami spalinowymi w krajach Unii Europejskiej. Ten podatek, ma spełniać dwie główne funkcje: skłanianie do pozbywania się starych pojazdów oraz pobudzanie popytu na samochody elektryczne.

  Ile wyniesie „podatek spalinowy”?

  Mimo zbliżającego się terminu jego wprowadzenia, Polska wciąż nie ogłosiła szczegółowych zasad poboru tego podatku. Eksperci przewidują jednak, że mogą to być koszty rzędu nawet kilku tysięcy złotych!

  Mimo że niektóre kraje, takie jak Czechy, Bułgaria czy Węgry, już podjęły decyzje dotyczące poboru podatku od auta spalinowego, w Polsce wciąż brakuje konkretnych informacji na temat zasad tego opodatkowania. Oczekuje się, że rząd polski wkrótce ogłosi szczegóły dotyczące podatku samochodowego, dostarczając kierowcom jasności co do planowanych zmian i obciążeń finansowych.

  Na pewno stawki podatku będą zróżnicowane, a ich wysokość zależeć będzie od wieku pojazdu, mocy silnika oraz normy emisji spalin Euro. Warto dodać, że w projekcie ustawy o podatku określono stawkę bazową na 500 zł. Kwotę tę mnoży się ją przez pojemność skokową silnika oraz wartość normy EURO.

  Jaskie są cele podatku ekologicznego?

  Podatek ekologiczny, którego wprowadzenie planuje się na 2024 rok, ma dwufazowy cel. Po pierwsze, ma zachęcać właścicieli starych samochodów do pozbywania się swoich pojazdów, co ma być osiągnięte poprzez jednorazową opłatę podatku spalinowego do końca 2024 roku. Po drugie, ma stymulować rynek samochodów elektrycznych, co ma zostać osiągnięte poprzez wprowadzenie stałego podatku spalinowego od 2026 roku dla posiadaczy pojazdów tego rodzaju.

  Koniec ze spalinowymi samochodami!

  Pierwszy cel, czyli zachęcenie do zezłomowania starych pojazdów, będzie realizowany poprzez jednorazową opłatę podatku spalinowego, którą będą zobowiązani uiścić wszyscy właściciele samochodów z silnikami spalinowymi w Unii Europejskiej przed końcem 2024 roku. Ta jednorazowa opłata jest powiązana z uruchomieniem finansowania w ramach krajowych planów odbudowy (KPO), które mają wesprzeć ożywienie gospodarcze.

  Premiowanie samochodów elektrycznych

  Drugim etapem wprowadzenia podatku ekologicznego jest stały podatek spalinowy dla posiadaczy samochodów elektrycznych, który zacznie obowiązywać od 2026 roku. Ta inicjatywa ma na celu stymulację rynku pojazdów o niskiej emisji, wspierając rozwój technologii przyjaznych dla środowiska.

  Udostępnij: