Jeśli jesteś kobietą, oznacza to, że od 15 listopada aż do końca roku pracujesz zupełnie za darmo! Jak to możliwe? Dlaczego nie dostaniesz wynagrodzenia za swoją pracę? Wynika to z faktu, że średnie godzinowe wynagrodzenie brutto mężczyzn w Unii Europejskiej jest o 12,7 proc. wyższe niż w przypadku kobiet zatrudnionych na tym samym stanowisku. Oznacza to, że kobiety tracą aż półtora pensji względem mężczyzn!
Z najnowszych danych wynika, że skala nierówności wynagrodzeń między płciami to wciąż aktualny problem. W samej Unii Europejskiej wynosi średnio 13 procent, co oznacza, że kobieta zarabia o 0,13 euro mniej niż mężczyzna, zatrudniony na tym stanowisku. Wynika z tego, że kobiety tracą aż półtora pensji względem mężczyzn i tak naprawdę od 15 listopada aż do końca roku pracują zupełnie za darmo!
Luka płacowa w PolsceZ raportu "Kobiety, rynek pracy i równość płac" z 2023 roku wynika, że:
W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet w porównaniu z mężczyznami na rynku pracy. (…) Brakuje świadomości i wiedzy o równości praw".
Dane nie napawają optymizmem:
Do wyrównania płac dojdzie dopiero za 130 lat…Zdecydowana większość respondentów zgodziła się na przykład, że nierówności płac kobiet i mężczyzn nie należy wiązać z mniejszym zaangażowaniem w pracę z uwagi na posiadanie dzieci (76% odpowiedzi)- w raporcie czytamy, że dyskryminacja jest jedną z przyczyn nierówności płac.
W wywiadzie dla finanse.wp.pl Sebastian Sajnóg, analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wyjaśnia że skorygowana luka płacowa, która ma porównywać pensje na analogicznych stanowiskach, w Polsce jest spora! Różnica w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami w naszym kraju wynosi 10,4 proc., przy unijnej średniej wynoszącej 11 proc.
Walka z nierównością płac w Unii EuropejskiejCo więcej, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, szacuje się, że przy obecnym tempie do wyrównania różnic między wynagrodzeniami różnych płci może dojść za około 130 lat.
Parlament Europejski w poprzednim roku zapowiedział walkę z luką płacową w Unii Europejskiej. W 2023 roku przyjęto przepisy związane z przejrzystością wynagrodzeń. W oficjalnym komunikacie Parlamentu Europejskiego czytamy:
Jeżeli sprawozdania dotyczące wynagrodzeń wykażą różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wynoszącą co najmniej 5 proc., pracodawcy będą musieli przeprowadzić wspólną ocenę wynagrodzeń we współpracy z przedstawicielami pracowników. Kraje UE będą musiały nakładać kary, takie jak grzywny, na pracodawców naruszających przepisy. Ogłoszenia o pracę i tytuły stanowisk będą musiały być neutralne pod względem płci.