Mandaty dla kierowców w okresie zimowym!

W okresie zimowym, kiedy śnieg i lód stają się codziennością, kierowcy muszą pamiętać o ważnym obowiązku - odśnieżeniu swojego pojazdu przed wyruszeniem w drogę. Zaniedbanie tego zadania może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno w aspekcie bezpieczeństwa drogowego, jak i prawnym.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Nieodśnieżone auto stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach. Śnieg z dachu pojazdu podczas jazdy może spaść na przednią szybę innego samochodu, powodując nagłe i niebezpieczne ograniczenie widoczności. Podobnie, lód zamarznięty na karoserii może się oderwać i spowodować uszkodzenia innych pojazdów lub nawet wypadki.

Aspekty prawne

Zgodnie z polskim prawem, kierowca jest zobowiązany do zapewnienia odpowiednich warunków do bezpiecznej jazdy. Dotyczy to także odpowiedniego przygotowania pojazdu do warunków zimowych. Zaniedbanie obowiązku odśnieżenia auta może skutkować nałożeniem mandatu karnego. Wartości mandatów za tego typu wykroczenia mogą być różne, w zależności od oceny sytuacji przez organy kontrolne.

Do 3 tysięcy złotych mandatu!

Warto zaznaczyć, że nie kierowca zobowiązany jest nie tylko do odśnieżenia swojego auta. Bardzo ważnym aspektem są zamarznięte szyby. Zgodnie z przepisami kierowcy, którzy nie odśnieżą samochodu, a także nie zapewnią sobie dobrej widoczności, pozostawiając zamarznięte szyby, mogą spodziewać się mandatu w wysokości nawet do 3 tysięcy złotych.

Za co jeszcze można dostać mandat zimą?

Mandat za nieodśnieżony samochód i zamarznięte szybo to nie jedyna kara, jaką mogą dostać kierowcy w zimie.

Kary, które czekają na kierowców w zimie:

  • 500 złotych za podczepianie sanek do auta i organizowanie kuligu
  • 300 złotych za odpalenie silnika i odśnieżanie auta przy działającym silniku
  • 200 złotych za niewłaściwe używanie świateł podczas warunków zmniejszonej widoczności
  • 100 złotych za używanie opon z kolcami
Udostępnij: