Pewna firma w Japonii nagradza niepalących pracowników, dając im aż 6 dni dodatkowego urlopu! To odpowiedź na skargi podwładnych, którzy zgłaszali, że pracują więcej niż ich koledzy, robiący sobie częste przerwy na papierosa w trakcie pracy.
Japońska firma Piala Inc. postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom pracowników i nagrodzić tych niepalących aż sześcioma dodatkowymi dniami wolnego w roku!
To odpowiedź na skargi podwładnych, którzy zgłaszali, że pracują więcej niż ich koledzy, robiący sobie częste przerwy na papierosa w trakcie pracy. Siedziba firmy Piala Inc znajduje się na 29. piętrze wieżowca biurowca, co oznacza, że każda przerwa na papierosa to dodatkowe 15 minut spędzonych poza biurem dla palących pracowników.
Zachęta do rzucenia paleniaPracodawca przeprowadził analizę sytuacji i postanowił nagradzać niepalących pracowników dodatkowym czasem wolnym. Rzeczniczka firmy podkreśliła, że rozwiązanie to ma na celu zrównoważenie czasu spędzanego na przerwach na papierosa przez palących pracowników. Na dodatek ta forma rekompensaty ma również stanowić zachętę dla palaczy do zerwania z nałogiem.
Palacze mniej efektywni w pracy!Okazuje się, że palacze są znacznie częściej nieobecni w pracy niż ich niepalący koledzy. Portal Kobiece Inspiracje powołuje się na badania wykazujące, że palacze mają o około 30% wyższy wskaźnik zwolnień lekarskich w porównaniu z osobami niepalącymi! Naukowcy podkreślają, że palenie nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia chorób, ale także prowadzi do dłuższego okresu niezdolności do pracy.
Palenie tytoniu może przyczyniać się do problemów zdrowotnych, które następnie prowadzą do prezenteizmu, czyli sytuacji, w której pracownik jest obecny w miejscu pracy, ale ze względu na złe zdrowie nie jest w pełni wydajny. Badacze uważają, że taki pracownik może być mniej skoncentrowany i efektywny, co wpływa na ogólną produktywność zespołu.
Wpływ palenia papierosów na wydajnośćCiekawym aspektem jest również wpływ przerw na papierosa na czas pracy. Częste wyjścia na dymka skracają efektywny czas poświęcony zadaniom zawodowym. Nawet krótkie przerwy mogą skumulować się w ciągu dnia, prowadząc do znacznego obniżenia ilości czasu przeznaczonego na obowiązki zawodowe.
Dodatkowo, powrót do pracy po przerwie na papierosa może wymagać dodatkowego czasu na ponowne skoncentrowanie się i dostosowanie się do rytmu pracy, co z kolei negatywnie wpływa na efektywność.
Palenie szkodzi zdrowiu… i nie tylko!W świetle tych danych, inicjatywa firmy wspierająca niepalących pracowników nie tylko promuje zdrowy styl życia, ale także ma potencjał zredukowania nieobecności i prezenteizmu w miejscu pracy. Czy palenie w pracy jest jeszcze warte tego ryzyka? To pytanie, które pracownicy i pracodawcy mogą sobie teraz zadać, patrząc na rozwijające się trendy i strategie firm skierowane ku zdrowszym i bardziej efektywnym miejscom pracy.