Seniorzy pożegnają się z prawem jazdy? Kontrowersyjne zmiany w przepisach!

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia, że Komisja Europejska rozważa zaostrzenie przepisów dotyczących prawa jazdy dla seniorów. Według planów, osoby po 60. roku życia mogą zostać objęte krótszym terminem ważności prawa jazdy, a ci po 70. roku życia będą musieli regularnie przechodzić badania w celu potwierdzenia zdolności do prowadzenia pojazdów. Co jeszcze się zmieni?

  Seniorzy pożegnają się z prawem jazdy? Chce tego Unia Europejska!

  Komisja Europejska zaproponowała zaostrzenie zasad związanych z unijnym prawem jazdy dla kierowców, którzy przekroczyli 70. rok życia. Jakie zasady zostaną wprowadzone?

  W ramach proponowanych zmian, osoby po 60. roku życia mogą zostać objęte krótszym terminem ważności prawa jazdy, a dla kierowców powyżej 70. roku życia, Komisja Europejska sugeruje wprowadzenie obowiązkowych badań lekarskich co pięć lat, aby uzyskać nowe uprawnienia. Dodatkowo rozważane są ponowne egzaminy teoretyczne, aby seniorzy byli na bieżąco z obowiązującymi przepisami.

  Starsi kierowcy częściej powodują te wypadki!

  Statystyki wskazują, że przyczyny wypadków komunikacyjnych różnią się w zależności od grupy wiekowej. Starsi kierowcy częściej niż młodzi popełniają błędy związane z pierwszeństwem, skręcaniem, zawracaniem lub cofaniem.

  Z drugiej strony, rzadziej dopuszczają się nadmiernego przyspieszania, nieprawidłowego utrzymywania odstępu czy prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Czy w związku tym wprowadzenie zmian będzie potrzebne? Opinie na ten temat są różne…

  Zdjęcie Seniorzy pożegnają się z prawem jazdy? Kontrowersyjne zmiany w przepisach! #1

  Projekt wywołał liczne kontrowersje

  Ministrowie ds. transportu w krajach członkowskich zabrali głos w sprawie seniorów. Pomysł Komisji Europejskiej wywołał wielkie kontrowersje, głównie ze względu na zarzut dyskryminacji wiekowej.

  Zarzuty dotyczyły nie tylko potencjalnej dyskryminacji ze względu na wiek, lecz projekt uznano też za "niepotrzebne obciążenie biurokratyczne". W rezultacie został wycofany z dalszych obrad.

  To się niebawem zmieni!

  Jednakże, niektóre nowości mogą pojawić się w przyszłych przepisach dotyczących prawa jazdy. Wbrew pierwotnym propozycjom, przedstawiciele zdecydowali, że przy odnawianiu uprawnień co 15 lat wszyscy kierowcy, niezależnie od wieku, będą zobowiązani do złożenia "oświadczenia o zdolności do kierowania pojazdem". Taka zmiana miałaby na celu nie tylko uniknięcie dyskryminacji wiekowej, lecz również sprawienie, że kierowcy będą bardziej odpowiedzialni za swoje zdrowie w kontekście prowadzenia pojazdów.

  Udostępnij: