Niedziela handlowa: do której sklepy będą otwarte?

W grudniu czekają nas aż dwie niedziele handlowe, 10 i 17 grudnia. Sprawdź, w jakich godzinach sklepy będą otwarte i czy wszędzie zrobimy zakupy.

  Zakaz handlu w niedziele

  Ustawa wprowadzająca zakaz handlu zaczęła obowiązywać od 1 marca 2018 roku. Początkowo zakaz ten miał być powszechny, ale od 2020 roku zaczęto wprowadzać pewne wyjątki. Teraz handel jest dozwolony w siedem niedziel w ciągu roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

  W ramach tej ustawy przewidziano 32 wyłączenia od zakazu handlu w niedziele. Oznacza to, że nie wszystkie przedsiębiorstwa są objęte tym ograniczeniem. Na przykład, działalność pocztowa nie podlega zakazowi, jeśli generuje co najmniej 40 procent przychodów danej placówki. Dodatkowo, zakaz nie dotyczy cukierni, lodziarni, stacji paliw płynnych, kwiaciarni, sklepów z prasą ani kawiarni. Są to branże, które zostały wyłączone spod zakazu handlu w niedziele, co pozwala im na kontynuowanie swojej działalności również w dni świąteczne.

  Dwie niedziele handlowe w grudniu 2023

  Zgodnie z nowymi przepisami, tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia przypadająca w niedzielę będzie dniem objętym zakazem handlu. Z kolei dwie niedziele poprzedzające Wigilię będą niedzielami handlowymi. Oznacza to, że w grudniu 2023 roku, w dwie niedziele - 10 i 17 grudnia - sklepy będą otwarte.

  Do której zrobimy zakupy w niedzielę handlową?

  W związku z tym wiele osób zastanawia się, w jakich godzinach sklepy będą otwarte. Poniżej przedstawiamy, do której godziny zrobimy zakupy w niedzielę handlową:

  ALDI

  Sklepy ALDI w niedziele handlowe otwarte będą w godzinach od 7.00 do 20.00.

  Auchan

  Większość sklepów Auchan w niedziele handlowe będzie otwarta w godzinach 7-22.

  Biedronka

  Sieć informuje, że godziny otwarcia poszczególnych sklepów mogą różnić się od siebie. Jednak sklepy Biedronka w większości przypadków będą otwarte między 8-22. Niektóre mogą zamknąć się wcześniej- o 21:00 bądź 21:30.

  Carrefour

  Sklepy Carrefour w niedziele handlową w większości będą otwarte w godzinach 9-21.

  Kaufland

  Sieć sklepów Kaufland w niedziele handlowe będzie otwarta w godzinach 8-20.

  Lidl

  Większość sklepów Lidl będzie pracowała w obydwie niedziele w godzinach 8-21.

  Netto

  Sieć sklepów Netto w niedziele będzie czynna w godzinach 7-20.

  Z powyższego harmonogramu wynika, że większość sklepów w niedzielę, 10 grudnia i 17 grudnia będzie otwarta w pełnym wymiarze.

   

  Udostępnij: