Przełomowa decyzja papieża Franciszka! Chodzi o pary homoseksualne

W poniedziałek biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało o przełomowej decyzji papieża Franciszka! „Watykan dopuścił możliwość błogosławieństwa dla par homoseksualnych”. Co to oznacza w praktyce?


    Przełomowa decyzja papieża Franciszka!


    W ostatnich doniesieniach z Watykanu obserwujemy przełomowe zmiany dotyczące błogosławieństw dla par homoseksualnych oraz sytuacji "nieregularnych". 
    Stanowisko to zostało przedstawione przez Dykasterię Nauki Wiary w ogłoszonej deklaracji "Fiducia supplicans" na temat duszpasterskiego znaczenia błogosławieństw. Papież Franciszek, poprzez zatwierdzenie tej deklaracji otwiera drogę do możliwości udzielenia błogosławieństwa przez specjalnie wyświęconych szafarzy. 


    Zgodnie z treścią dokumentu błogosławieństwo może być udzielone parom "w sytuacji nieregularnej i tej samej płci", które - uznając potrzebę pomocy Boga - "nie domagają się uznania swojego statusu". 


    Co to oznacza w praktyce? 


    Zgodnie z treścią "Fiducia supplicans", deklaracja wprowadza istotne zmiany w kontekście błogosławieństw dla par jednopłciowych. Jeśli dwie osoby, których sytuacja jest uznawana za "nieregularną", zwrócą się o błogosławieństwo, wyświęcony szafarz może zgodzić się na ich prośbę. Niemniej jednak musi on unikać elementów przypominających obrzęd małżeństwa. 

    Zdjęcie Przełomowa decyzja papieża Franciszka! Chodzi o pary homoseksualne #1
    Nie jest to oficjalne uznanie związku!


    Warto podkreślić, że to błogosławieństwo nie jest równoznaczne z oficjalnym uznaniem związku. To jedynie akt pobożności osób, które pokornie proszą o błogosławieństwo, pomimo niezgodności z normami chrześcijańskiej doktryny moralnej. Watykan jednoznacznie podkreśla, że udzielanie błogosławieństw dla osób homoseksualnych nie może być traktowane jako sankcja małżeństwa, które według nauki kościelnej może być zawarte jedynie między mężczyzną a kobietą.


    Kardynał Victor Manuel Fernandez wyjaśnił, że:


    „Przedstawiona refleksja teologiczna oparta jest na wizji duszpasterskiej papieża Franciszka i implikuje prawdziwy rozwój w odniesieniu do tego, co zostało powiedziane w kwestii błogosławieństw w nauczaniu i oficjalnych tekstach Kościoła".


    „I to w takim kontekście można zrozumieć możliwość błogosławienia par w sytuacjach nieregularnych oraz par tej samej płci bez oficjalnego potwierdzenia ich statusu czy jakiejkolwiek zmiany odwiecznego nauczania Kościoła na temat małżeństwa. Deklaracja jest także hołdem dla wiernego ludu Bożego, który wielbi Pana poprzez wiele gestów głębokiego zaufania do jego miłosierdzia i który z taką postawą stale prosi Kościół-matkę o błogosławieństwo”- dodał kardynał.

    „Nie może to stać się normą…”


    Deklaracja wyraźnie zakazuje stosowania rytuałów i modlitw związanych z ceremonią małżeńską podczas udzielania błogosławieństwa, a także zaznacza, że takie akty powinny odbywać się poza liturgią. Przykłady miejsc, gdzie można prosić o błogosławieństwo, to sanktuaria, spotkania z kapłanem, wspólne modlitwy lub pielgrzymki. Ostrzega również przed używaniem elementów liturgii związanych z małżeństwem, takich jak stroje, gesty i słowa, podczas tych ceremonii.

    Należy zauważyć, że deklaracja podkreśla, iż udzielanie takich błogosławieństw nie może stać się normą, a każdy przypadek powinien być poprzedzony praktycznym rozeznaniem w konkretnej sytuacji.

    Udostępnij: