Jak oszczędzać na emeryturę, aby godnie żyć?

Eksperci ostrzegają, że w 2060 roku emerytury połowy z nas będzie zamykać się w granicach zaledwie 1200-1300 zł brutto! Co robić, by godnie przeżyć jesień życia? Jak najlepiej oszczędzać na emeryturę? Poznaj opinie ekonomistów!

Obecni 30-latkowie dostaną ledwie 1300 zł emerytury

Oszczędzanie na emeryturę staje się coraz bardziej palącą kwestią, zwłaszcza w kontekście prognoz ZUS-u. Stopa zastąpienia, czyli proporcja między wysokością emerytury a ostatnią wypłaconą pensją, spadła z 54 proc. w 2022 roku do prognozowanych 25 proc. w 2060 roku. Oznacza to, że za 40 lat emerytury z ZUS dla tych, którzy dziś zaczynają pracę, mogą wynieść jedynie około 1300 zł na rękę… Co robić w tej sytuacji? Jak godnie przeżyć jesień życia?

Jak najlepiej oszczędzać na emeryturę?

Aby zabezpieczyć godną starość, eksperci jednogłośnie zalecają rozpoczęcie oszczędzania możliwie najwcześniej.

„Dla 30-latków kluczowy w kontekście przyszłości jest nawyk odkładania pieniędzy. Chodzi o to, żeby mieć świadomość, że nie musimy dziś wydać wszystkiego, co mamy.”- mówi w rozmowie z Money.pl dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego.

Oszczędzanie indywidualne

Istnieje kilka strategii, które można przyjąć w tym celu. Jednym z pomysłów jest konwersja gotówki na inną walutę, zakup niewielkiej sztabki złota, inwestowanie w fundusze emerytalne dostępne u różnych dostawców, założenie rachunku maklerskiego w internecie i inwestowanie w akcje ulubionych spółek. Nawet mimo obecnej sytuacji na rynku nieruchomości, zakup mieszkania nadal pozostaje atrakcyjną formą inwestycji.

Oszczędzanie z pomocą państwa

Odkładać pieniądze na emeryturę można także z pomocą państwa. Krajowy system emerytalny składa się z trzech filarów: obowiązkowych składek ZUS, Otwartych Funduszów Emerytalnych, oraz dobrowolnych systemów oszczędzania jak Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego czy Indywidualne Konto Emerytalne.

Zdjęcie Jak oszczędzać na emeryturę, aby godnie żyć? #1

Dzięki temu odłożysz na emeryturę!

Programy takie jak Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) i Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) pozwalają pracownikom gromadzić oszczędności z pomocą pracodawcy. Pieniądze zgromadzone na koncie PPE pozostają własnością pracownika, ale dostęp do nich jest możliwy po ukończeniu 60. roku życia lub, po przedstawieniu decyzji o przyznaniu prawa do emerytury, po ukończeniu 55 lat. Natomiast wypłaty z PPK można dokonywać w dowolnym momencie.

Eksperci również zachęcają do skorzystania z korzyści podatkowych oferowanych przez konta Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) i Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Oba rodzaje kont różnią się podatkowymi benefitami, które można uzyskać. Dzięki IKE można uniknąć podatku od zysków kapitałowych generowanych przez składki wpłacane na konto, natomiast IKZE umożliwia odliczenie części wpłat od podatku dochodowego w rocznej deklaracji PIT.

Jak godnie przeżyć jesień życia?

Eksperci jednogłośnie twierdzą, że im wcześniej zaczniemy oszczędzać tym większa szansa na godne przeżycie jesieni życia.

„Z oszczędzaniem na emeryturę jest trochę jak z wodą w wannie: im dłużej i więcej wlewamy, tym na dłużej nam jej wystarczy po zatkaniu odpływu kurkiem.” – podsumowuje dr Marcin Wojewódka.

Udostępnij: