Wielkimi krokami zbliża się Tłusty Czwartek, dla wielu Polaków najlepsze święto w roku! W tym dniu bezkarnie objadamy się słodkimi pysznościami, pączkami, oponkami, czy chrustem. Zgodnie z tradycją w tym dniu każdy musi skosztować przynajmniej jednego smakołyku. Kiedy dokładnie wypada Tłusty Czwartek?
- Kiedy wypada Tłusty Czwartek?
- W tym dniu kalorie się nie liczą!
- Historia słodkiego święta
- Tłusty Czwartek w Polsce
- Nie tylko polska tradycja
Kiedy wypada Tłusty Czwartek?
W tym roku Tłusty Czwartek wypada 8 lutego. Jednak warto wspomnieć, że to święto jest dniem ruchomym, a jego data uzależniona jest od Świąt Wielkanocnych i może wypaść między 29 stycznia a 4 marca. Tłusty Czwartek to ostatni czwartek karnawału, przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.
W tym dniu kalorie się nie liczą!
W tym dniu dozwolone jest obadanie się, ponieważ chrześcijanie w ciągu kolejnych czterech tygodni, w ramach przygotowań do Wielkanocy powinni zachować post. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w kolejnych miesiącach może spotkać go nieszczęście! Poza tym powszechnie wiadomo, że w tym dniu kalorie się nie liczą.
Historia słodkiego święta
Tłusty Czwartek ma swoje korzenie w tradycjach pogańskich. Początki tego święta sięgają czasów, gdy ludzie obchodzili Święto Tłustego Jadła, kiedy to pierwsze oznaki wiosny pojawiały się w przyrodzie, a życie budziło się do aktywności. Święto to było okazją do delektowania się odmiennymi smakołykami – wytrawnymi pączkami, plackami z ciasta chlebowego nadziewanymi tłustą słoniną, mięsem i ziołami. Oczywiście, nie obyło się bez obfitości wina i mocniejszych trunków.
ZOBACZ TAKŻE: Ciąży na tobie "klątwa teściowej"?
Tłusty Czwartek w Polsce
W Polsce wspomnienie o Tłustym Święcie można odnaleźć już w tekstach z XIII wieku. Jednakże, nie wszędzie obchodzono to święto w identyczny sposób.
Legenda głosi, że w Małopolsce przez wiele lat obchodzono Combrowy Czwartek. Opowiada się, że w Krakowie istniał skąpy wójt, znany z wyzyskiwania mieszkańców. Po jego śmierci, która przypadła na czwartek, ludzie zorganizowali uroczystość z alkoholem i tłustym jedzeniem.
Na Śląsku natomiast, w Tłusty Czwartek, odbywały się pochody przebierańców, w których uczestnicy wcielali się w znane postaci z obrzędów kolędniczych, takie jak kurki, turonie, kozy czy bociany. Zawsze jednak jedna osoba przebrana była za niedźwiedzia, którym straszyła mieszkańców i zachęcała do częstowania słodyczami.
W Wielkopolsce Tłusty Czwartek to czas tzw. "pomyjki", czyli usługiwania przy stole i gotowania, co miało przynieść pomyślność i zdrowie. Dlatego też większość społeczności lokalnej w tym dniu angażuje się w przygotowywanie potraw i dbanie o gości.
Nie tylko polska tradycja
Ciekawostką jest, że staropolska nazwa na Tłusty Czwartek to niedziela mięsopustna. To święto nie jest jedynie polską tradycją. Podobne obyczaje występują w krajach bałtyckich, Szwajcarii, Austrii i na Węgrzech. W innych częściach świata obchodzone są pod różnymi nazwami, takimi jak Mardi Gras we Francji, Pancake Tuesday w Wielkiej Brytanii, Maslenica w Rosji czy Weiberfastnacht w Niemczech.