Oprócz wymiaru religijnego, Wielkanoc w roku 2024 przyniesie także dodatkową radość dla wielu osób dzięki długiemu okresowi wolnemu od pracy! Czeka nas nawet 9 dni wolnego na Święta!
- Kiedy wypada Wielkanoc 2024?
- Nawet 9 dni wolnego na Wielkanoc
- Ile wolnego będą mieć uczniowie?
- Dni wolne od pracy w Polsce
Kiedy wypada Wielkanoc 2024?
Wielkanoc, jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, to czas radości, refleksji i tradycji. Każdego roku daty tego święta zmieniają się, co związane jest z ruchomym charakterem kalendarza liturgicznego.
W roku 2024 Wielkanoc przypadnie na przełomie marca i kwietnia, a dokładniej pierwszy dzień świąt wypadać będzie w niedzielę, 31 marca, zaś drugi dzień – poniedziałek, 1 kwietnia.
Rozpoczęcie świątecznego okresu poprzedzi Triduum Paschalne, inaugurujące się w Wielki Czwartek, 28 marca 2024 roku, Mszą Wieczerzy Pańskiej. Kolejnymi etapami będą Wielki Piątek, obchodzony jako Dzień Męki Pańskiej 29 marca, oraz zakończenie liturgicznym świętowaniem w Wielką Sobotę, 30 marca, poprzez Liturgię Wigilii Paschalnej. Warto zaznaczyć, że Wielki Post w 2024 roku rozpocznie się Środą Popielcową, która przypada 14 lutego.
Nawet 9 dni wolnego na Wielkanoc
Wielkanoc 2024 dostarczy szczególnie długi okres odpoczynku od pracy. Zgodnie z Kodeksem Pracy, zarówno pierwszy dzień Wielkanocy (31 marca), jak i drugi dzień (1 kwietnia), są uznawane za dni wolne od obowiązków zawodowych. Jeśli zdecydujemy się wykorzystać także cztery dni urlopu (2, 3, 4 i 5 kwietnia), możemy cieszyć się aż 9-dniowym okresem wypoczynku od 30 marca do 7 kwietnia!
Ile wolnego będą mieć uczniowie?
Uczniowie mają powód do radości, ponieważ okres świąteczny oznacza przerwę od nauki od 28 marca do 2 kwietnia, dając im aż 6 dni wolnych od obowiązków szkolnych.
Warto wspomnieć, że uczniowie z kilku województw (wielkopolskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego), kończący ferie zimowe 25 lutego, zyskują dodatkowe dni wolne pod koniec marca.
ZOBACZ TAKŻE: Sekrety udanego małżeństwa!
Dni wolne od pracy w Polsce
Przypominamy, że w Polsce istnieje lista stałych dni wolnych od pracy, jest ich aż 13. Poniżej kalendarz świąt wolnych od pracy:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja – Święto Państwowe,
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.