Zbliża się termin obowiązku rozliczenia deklaracji podatkowych. Warto zatem sprawdzić, jakie przysługują nam ulgi podatkowe. Co zatem możemy odliczyć?
- Ulga termomodernizacyjna
- Czy każdy może skorzystać z ulgi?
- Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł
Jak co roku mamy obowiązek dokonania rozliczenia deklaracji podatkowych. Jednym z rozwiązań z których możemy skorzystać, jest ulga termomodernizacyjna. Kto może z niej skorzystać? Ile można zaoszczędzić i jakie są warunki odliczenia?
Ulga termomodernizacyjna
Termomodernizacja jest jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Przepisy jasno precyzują kto może skorzystać z takiej ulgi. Przysługuje ona osobom, które:
-
rozliczają się na podstawie skali podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a także podatku liniowego
Skorzystać z niej mogą osoby będące właścicielami domów jednorodzinnych. Domy mogą być w zabudowie szeregowej, bliźniaczej, bądź wolnostojące.
Kluczowe jest spełnienie kryteriów związanych z funkcją mieszkalną budynku, a także jego struktury i przeznaczenia.
Ulga przysługuje na pokrycie wydatków związanych z nabywaniem usług, materiałów budowlanych oraz urządzeń, które są związane z procesem termomodernizacji budynku.
ZOBACZ TAKŻE: Profil Zaufany nie działa! Co zrobić?
Czy każdy może skorzystać z ulgi?
Aby skorzystać z ulgi, trzeba rozpocząć inwestycję termomodernizacyjną i zakończyć ją w przeciągu 3 lat. Dokonywane zakupy muszą być corocznie rozliczane w zeznaniach podatkowych.
Ulga przysługuje wtedy, gdy budynek zostaje przeznaczony do użytkowania. Dodatkowo, konieczne jest posiadanie faktur wystawionych przez podatnika VAT
Te wydatki muszą również zostać uwzględnione w załączniku do Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku.
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł. Każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem, nawet jeśli dokonują rozliczenia podatkowego razem, każdy z osobna może skorzystać z tego limitu.
Z dostępnych danych wynika, że około 6,9 miliona domów w Polsce wymaga modernizacji pod względem termicznym. Obecne ulgi zachęcają do podjęcia takich inwestycji. Jak podaje bankier.pl:
"Zgodnie z DSRB w latach 2020-2030 zaplanowano w Polsce termomodernizację 236 tys. budynków rocznie, w kolejnej dekadzie - 271 tys. budynków, natomiast w latach 2040-2050 modernizowanych ma być 244 tys. budynków rocznie"
Podkreślić należy, że jeśli w okresie trzech lat podatnik nie zrealizuje przedsięwzięcia termomodernizacyjnego będzie musiał zwrócić ulgę.