Nowe procedury realizacji recept! Od 1 marca zostaną wprowadzone zmiany!

W ostatnim czasie pojawiło się wiele nowości dla pacjentów. Pojawiły się zmiany w funkcjonowaniu przychodni, w szpitalach, a także w realizacji recept. W marcu mają zostać wprowadzone kolejne zmiany w tym zakresie. Jakie procedury zostaną wprowadzone przy realizacji recept? Czego dotyczy nowa aktualizacja?

Już od 1 marca br. w życie ma wejść nowe rozporządzenie, które będzie określało zmiany w realizacji recept rocznych.

Zmiany w receptach od 1 marca 2024 roku

Od początku marca planowane są zmiany, które będą dotyczyły realizacji recepty rocznej. Zmiany te mają dotyczyć zautomatyzowania procesu obliczania dawek przepisywanych leków na receptę przez system teleinformatyczny.

Warto podkreślić, że recepta roczna jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem od 2019 roku w środowisku medycznym. Tego rodzaju zlecenie lekarskie jest ważne przez okres 365 dni.

Kogo obejmuje taka recepta?

Taka recepta dotyczy pacjentów, którzy mają zdiagnozowaną chorobę przewlekłą. To wiąże się z przyjmowaniem leków na stałe.

Z informacji jakie zawarte są w nowych przepisach, jednorazowo można kupić zapas leku tylko na 120 dni. Farmaceuci niejednokrotnie mieli problem z tego typu realizacją recept, gdyż musieli wyliczać dawkę, jaką mogą wydać za każdym razem.

Zdjęcie Nowe procedury realizacji recept! Od 1 marca zostaną wprowadzone zmiany! #1

Zmiany w receptach

Od 1 marca br. wprowadzony zostanie system teleinformatyczny, który ma ułatwić pracę farmaceutom.

To właśnie ten system będzie wyliczał dawkę leków, która może zostać wydana pacjentowi realizującemu receptę roczną.

Jak informuje w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, że zespół do spraw preskrypcji leków planuje już w marcu przedstawić do ministra zdrowia raport, który zawiera propozycje zmian legislacyjnych. To ma zostać poddane późniejszym konsultacjom.

Zmiany te mają dotyczyć szczególnie teleporady.

Miłkowski stwierdził, że niektóre przepisy wymagają poprawy lub zmiany, aby przeciwdziałać nierzetelnym automatom do wystawiania recept. Według niego liczba tych recept wzrosła o ponad 440 tys., co jak twierdzi wiceminister jest wynikiem działalności automatów.

Rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, powiedział, że nie tylko kodeks musi zostać zmieniony, ponieważ to nie rozwiąże problemów z automatami. Jak twierdzi zmiany powinny pójść w kierunku udoskonalenia przepisów, a tym samym zmian na poziomie ustawowym.

Bez takiego uregulowania reagujemy tylko w przypadku lekarzy, którzy już pracują w receptomatach w sposób, który sugeruje naruszenia kodeksu. Zamiast łapać winnych, należałoby uniemożliwić proceder. O to prosimy MZ niezmiennie od roku, a od przynajmniej pół roku mamy ustalone, po rozmowach z ministrem Miłkowski, co powinno być wdrożone - wypowiedź Jakuba Kosikowskiego w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną

Ograniczenia w wydawaniu recept

Do 31 marca 2024 roku został wydłużony czas na weryfikację historii recept, które są wydawane na środki odurzające i psychotropowe. Weryfikacja ta będzie się odbywała przed każdym kolejnym zleceniem na te leki.

ZOBACZ TAKŻE: Będzie podatek od aut spalinowych?! Wyjaśnienie ministra w tej sprawie!

Resort zdrowia poinformował, że będzie to polegało na wydawaniu ostrzeżenia, a nie blokadzie wydawania zleceń dotyczących tych leków.

Taki komunikat został już przedstawiony w 2023 roku. Wtedy również zdecydowano, że recepty na leki o których mowa, mogą zostać wystawione jedynie za pomocą drogi elektronicznej. Nie będą obowiązywały recepty papierowe.

Udostępnij: