Ministerstwo Cyfryzacji podało informacje, że w 2024 roku, aż 2,7 mln Polaków, będzie miało obowiązek wymiany dowodu osobistego. Kluczowym elementem jest data złożenia wniosku o wymianę dokumentu. Zaniechanie tej czynności grozi wysokimi karami finansowymi. Jaki jest termin wymiany dowodu? Kogo obowiązują te zmiany?
- Kogo obowiązuje wymiana dowodu osobistego?
- Jaki jest czas na wymianę dokumentu?
- Aplikacja mobilna mObywatel
Najważniejszym dokumentem, dzięki któremu załatwimy wiele spraw urzędowych, a także poruszamy się po kraju i poza jego granicami, jest dowód osobisty. Brak jego posiadania, lub nieważność wiąże się z poniesieniem kar finansowych nawet do 5 tys. zł.
Kogo obowiązuje wymiana dowodu osobistego?
Ministerstwo Cyfryzacji podało informacje, że w tym roku, o wymianę dowodu osobistego powinno wystąpić 2,7 mln osób. Dotyczy to przede wszystkim osób, które:
-
w 2024 roku osiągną pełnoletność
-
tracą ważność tego dokumentu w 2024 roku
-
zmienią nazwisko w związku z zawarciem związku małżeńskiego
-
zgubiły bądź zniszczyły ten dokument
Jaki jest czas na wymianę dokumentu?
Istotną rolę w tej kwestii odgrywa termin złożenia wniosku o wymianę dokumentu. Na uzyskanie nowego dowodu osobistego należy poczekać aż do 30 dni od daty złożenia wniosku. Dokonuje się tego w miejscowym urzędzie gminy lub za pomocą drogi elektronicznej.
O nowy dowód osobisy powinniśmy się zgłosić niezwłocznie w przypadku, kiedy stary traci ważność, uległ zniszczeniu bądź dokonały się w naszym życiu zmiany, które powinny zostać naniesione w tym dokumencie.
Brak ważnego dowodu osobistego wiąże się z nałożeniem kary grzywny. Kary te sięgają do 5 tys. zł.
Aplikacja mobilna mObywatel
Osoby posługujące się aplikacją telefoniczną mObywatel, muszą również pamiętać o takim obowiązku. Nie zwalnia ich to z posiadania tradycyjnego dowodu w formie plastikowej.
Dokumenty te są jednakowo ważne i w pełni można z nich korzystać , niemniej jednak prawo określa dokładnie, że w obowiązku każdego obywatela jest posiadanie także dokumentu w wersji tradycyjnej. Należy o tym pamiętać, gdyż mDowód w aplikacji mobilnej nie uprawnia nas do:
-
wyrobienia dowodu osobistego, jeśli nie posiadamy przy sobie plastikowego dowodu tożsamości (podczas składania wniosku należy przedstawić stary dowód osobisty bądź paszport)
-
przekroczenia granicy bez ważnego dowodu osobistego, również w krajach Unii Europejskiej
ZOBACZ TAKŻE: Dostałeś SMS z prośbą o kontakt z tym numerem?! Uważaj to kolejne oszustwo!
Brak posiadania przy sobie ważnego dokumentu osobistego podczas pobytu za granicą, a posługiwanie się jedynie aplikacją mobilną mDowód jest nielegalne.