Do tej pory osoby, które oddają krew mogą skorzystać z wielu przywilejów. Jednakże ostatnio pojawił się pomysł na wprowadzenie nowego przywileju dla tej grupy ludzi. O jakich uprawnieniach mowa?
- Stanowisko Ministra Zdrowia
- Finansowa korzyść
- Dobrowolność decyzji
- Jakie uprawnienia przysługują dawcą krwi?
Osoby, które są dawcami krwi mogą skorzystać z takich przywilejów jak zwolnienie z pracy czy nauki, a także przysługuje im posiłek regeneracyjny. Minister zdrowia Wojciech Konieczny zabrał głos w sprawie uruchomienia dodatku emerytalnego dla zasłużonych honorowych krwiodawców.
Stanowisko Ministra Zdrowia
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny w informacji, jakie przekazał portalowi krwiodawcy.org, stanowczo podkreśla, że krwiodawstwo w Polsce i Europie to dobrowolne i honorowe działanie, które nie może być pod żadnym względem wynagradzane finansowo.
Wszystkie decyzje jakie są podejmowane w ramach tej kwestii są oparte o przepisy prawa, nie tylko krajowego, ale także europejskiego.
Według tych przepisów oddawanie krwi, osocza, czy innych składników krwi to dobrowolne działanie, bezpłatne i nie wiąże się ono z otrzymaniem pieniędzy. Nie można za ten gest otrzymać także wynagrodzenia w formie wypoczynku, który miałby przekraczać czas niezbędny do oddania krwi i dojazdu.
ZOBACZ TAKŻE: Orły 2024: do kogo trafiły "polskie Oscary"?
Finansowa korzyść
Minister zdrowia podkreśla, że bardzo ważne jest stanowisko prezentowane na posiedzeniu Komitetu Sterującego ds. Transfuzji Krwi, działającego w ramach Rady Europy. Na tym posiedzeniu omówiono kwestię „finansowych korzyści”.
W związku z Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Godności Istoty Ludzkiej w Kontekście Zastosowań Biologii i Medycyny z 1996 roku, termin "finansowa korzyść" odnosi się do wszelkich płatności lub świadczeń oferowanych bezpośrednio dawcy lub jego rodzinie. Niemniej jednak, rekompensacja nie powinna być związana z wymogiem przekazania donacji ani nie powinna mieć za cel motywowanie do takiej donacji.
Zwrot rzeczywistych wydatków i poniesionych kosztów jest możliwy, o ile dawca dostarczy odpowiedniego udokumentowania.
Ewentualna kompensacja za utracone zarobki powinna być dokładnie obliczona, aby zapewnić, że dawca nie poniesie strat ani nie osiągnie nadmiernych zysków. W szczególnych przypadkach dopuszcza się wprowadzenie rekompensaty o stałej wysokości lub wypłatę odszkodowania za szkody związane z procesem donacji.
Dobrowolność decyzji
Decyzja o zostaniu Honorowym Dawcom Krwi powinna być jak najbardziej dobrowolna i nie powinna się ona wiązać z chęcią uzyskania jakichkolwiek zysków. O tym też wspomniał w swojej wypowiedzi minister zdrowia.
Decyzja o oddaniu krwi powinna wynikać z chęci dzielenia się z innymi, nie zaś z kalkulacji zysków. Krew nie jest produktem lecz darem dla drugiego człowieka. Jednocześnie doświadczenia wielu krajów wskazują, że pozyskiwana w ramach honorowego krwiodawstwa krew i jej składniki gwarantuje pełne bezpieczeństwo i ochronę zdrowia zarówno dawców krwi, którzy są filarem krwiolecznictwa, jak i jej biorców. Należy bowiem pamiętać, że biorcami krwi są osoby chore, dlatego niezwykle istotne jest, aby pobudki związane z oddawaniem krwi wynikały z potrzeby serca, były szlachetne oraz świadome – mówił Konieczny
Jak twierdzi Wojciech Konieczny pomysł na wprowadzenie zmiany dla osób oddających krew w postaci dodatku dla emerytowanych dawców krwi, wykracza poza całą ideę, związaną z tym działaniem.
Wprowadzenie finansowego dodatku dla emerytowanych Honorowych Dawców Krwi jest zatem niezgodne z ideą honorowego i bezpłatnego krwiodawstwa, ponieważ prowadziłoby to do przyznania gratyfikacji finansowej – poinformował Konieczny
Jakie uprawnienia przysługują dawcą krwi?
Warto przypomnieć, że do tej pory osoba, która jest Honorowym Dawcom Krwi może skorzystać z następujących uprawnień:
-
zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddawane jest krew, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 298 ustawy – Kodeks pracy
-
zwrotu utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
-
zwrotu kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju, gdzie koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi
-
posiłku regeneracyjnego
-
odliczenia od podatku dochodowego darowizny w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty.