Kolejne świadczenie ZUS w górę?! Od 1 kwietnia czekają nas zmiany!

Od 1 kwietnia mają zmienić się stawki za odszkodowania dotyczące wypadku przy pracy oraz choroby zawodowe. Stawki, które mają zostać wprowadzone mają obowiązywać do 31 marca 2025 roku. Jakie będą nowe stawki tych świadczeń?

Już z początkiem kwietnia mają się zmienić stawki jednorazowych odszkodowań wypłacanych z tytułu uszczerbku na zdrowiu, w wyniku wypadku przy pracy, bądź choroby zawodowej. Takie informacje zostały przedstawione przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Stawki odszkodowań wzrosną od 1 kwietnia

Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych zamierza wprowadzić nowe stawki odszkodowań w związku z doznaniem uszczerbku na zdrowiu, które powstały w wyniku doznania wypadku w miejscu pracy. Te zmiany tyczą się także chorób zawodowych.

Już z początkiem kwietnia każdy procent trwałego uszczerbku na zdrowiu, który będzie w sposób odpowiednio potwierdzony wypadkiem przy pracy, czy chorobą zawodową, będzie się wiązał z przyznaniem odszkodowania w kwocie 1431 zł.

Osoby, które w wyniku chorób czy wypadków stały się całkowicie niezdolne do podjęcia pracy i do samodzielnej egzystencji, będą objęte specjalną stawką odszkodowania. Takie sytuacje będą się wiązały z wypłatą przez ZUS jednorazowego świadczenia, które wyniesie 25 044 zł.

ZOBACZ TAKŻE: Nie zyje twórca komiksu "Dragon Ball"!

Z informacji przekazanych przez „Fakt”, te zmiany dotyczyć będą również rencistów, jeśli ich stan zdrowia pogorszył się do do takiego stanu, że osiągnęli całkowitą niezdolność do pracy. W takim wypadku, należna dla nich kwota będzie taka sama, jak dla osób, które dopiero uzyskały taki status.

Należne środki za śmierć ubezpieczonego

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało również w swoim komunikacie o wysokości odszkodowań przysługujących rodzinom i bliskim osób, które zmarły będąc ubezpieczonymi.

W takiej sytuacji, odszkodowanie za śmierć osoby ubezpieczonej określono na sumę 128 799 złotych.

Jeśli osoba, która zmarła miała dzieci, przysługuje im również odszkodowanie w kwocie dodatkowej dla każdego dziecka w wysokości 25 044 zł.

Odszkodowania dla innych członków rodziny, którzy nie są małżonkiem ani dziećmi zmarłego, będzie wynosiło 64 399 złotych.

Zdjęcie Kolejne świadczenie ZUS w górę?! Od 1 kwietnia czekają nas zmiany! #1

Obecne stawki odszkodowań za wypadek przy pracy lub chorobę zawodową

Obecne stawki odszkodowań za chorobę zawodową lub wypadek przy pracy obowiązują do 31 marca 2024 roku włącznie.

Za każdy procent trwałego uszczerbku na zdrowiu, należna kwota wynosi 1269 złotych.

Jeżeli chodzi o sytuację, w której osoba, która doznała uszczerbku na zdrowiu w stopniu takim, iż jest niezdolna do pracy zawodowej oraz samodzielnej egzystencji, może liczyć na wypłatę jednorazowego świadczenia wysokości 22 212 złotych.

W sytuacji śmierci osoby ubezpieczonej w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, rodzina zmarłego może ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 114 231 złotych.

Udostępnij: