Termin tego podatku mija 15 marca! Kto musi o tym pamiętać?

Już w najbliższy piątek mija ważny termin opłaty podatku. Kogo dotyczy? Kto musi o nim pamiętać?

15 marca mija termin spłaty podatku rolnego. Nie wszyscy mają obowiązek dokonać takiej płatności, nie które osoby są zwolnione z tego tytułu opłat.

Czym jest podatek rolny?

Opłaty związane z podatkiem rolnym dotyczą osób, które są właścicielami gruntów rolnych. Obejmuje on nie tylko działki przeznaczone do siewu, ale także stawy, sady czy rowy.

Podatek ten nie jest nowością. Obowiązuje już od 1985 roku. Ważnym elementem jest pamiętanie o terminowym dokonaniu opłat z nim związanych.

Opłatę za użytki rolne określa ustawa o podatku rolnym. Według niej nie wszyscy właściciele gruntów są objęci tym kosztem, ale należy pamiętać, że podatek ten obejmuje również budynki.

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego Byki są uważane za najbardziej dominujące?

Co zatem podlega opłacie?

Podatkiem są objęte podmioty, które są określone odpowiednimi skrótami:

  • Br - grunty rolne zabudowane

  • Ł - łąki

  • R - grunty orne

  • S - sady

  • Ps - pastwiska

  • W - grunty pod rowami

  • Wsr - grunty pod stawami

Podatek obciąża właścicieli ziemi, użytkowników wieczystych, dzierżawców gospodarstw rolnych i inne osoby związane z gruntami.

Kto jest zwolniony z opłat?

Opłaty z tego tytułu obowiązują tych, którzy posiadane grunty wykorzystują do działalności rolniczej. W sytuacji, kiedy działka nie ma takiego przeznaczenia, wtedy właściciel pokrywa koszty związane z podatkiem od nieruchomości.

Działalność rolnicza to ta, która zajmuje się produkcją nie tylko warzyw, roślin czy owoców, ale także ta która jest związana z hodowlą zwierząt.

Grunty, które nie przekraczają 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego są zwolnione z podatku. Mogą to być obszary, które są łączone w jedną całość.

Zdjęcie Termin tego podatku mija 15 marca! Kto musi o tym pamiętać? #1

Podatek nie dotyczy również tych osób, których uzytki rolne mają oznaczenie klasy V, VI i VI, użytków ekologicznych, oznaczonych symbolem z literą "E", a także gruntów w międzywałach i pod wałami przeciwpowodziowymi.

Jaka jest wysokość podatku?

O wysokości podatku decyduje średnia cena skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy.

W tej chwili za 1 hektar przeliczeniowy gruntów gospodarstw rolnych podatnicy zapłacą do 224,08 zł, natomiast za pozostałe już 448,15 zł za 1 hektar.

O dokładnej kwocie, każdy właściciel zostaje poinformowany drogą tradycyjną, za pomocą korespondencji od gminy.

Opłaty za podatek realizuje się za pośrednictwem kasy, która znajduje się w gminie. Można tego dokonać również w formie przelewu, a także u inkasenta (na wioskach zajmuje się tym sołtys wsi).

Płatności za podatek rolny dokonujemy w czterech ratach, które kolejno przypadają:

  • 15 marca

  • 15 maja

  • 15 września

  • 15 listopada

A więc najbliższym terminem jest 15 marca, czyli najbliższy piątek. Płatność może być także dokonana w całości jednorazowo.

Udostępnij: